„Život je mnohotvárny, príroda menlivá, náhoda môže prekvapiť… alebo aj nie.“

| K13 a VÝMENNÍKY | 5. 12. 2019

Táto myšlienka nám utkvela z krátkeho rozhovoru s košickou maliarkou Katarínou Tekla Blažovou. Rozhodla sa „vytiahnuť“ obrazy založené v ateliéri a predstaviť ich na retrospektívnej výstave Maľba 90 – 19 v Kulturparku.

 

Predpokladám, že názov Maľba 90 – 19 znamená časové ohraničenie výberu diel.
Správne. Pôvodne som uvažovala o pomenovaní výstavy Smelšie, vyššie, veselšie. Tieto tri zásadné slová mi kedysi do detského pamätníčka napísal mamkin brat Pavol Simko, vynikajúci herec Ukrajinského divadla v Prešove. Je na zamyslenie, čo znamenajú pre život ženy tieto aktívne jangové a magické slová. Avšak po dohovore s kurátorom som názov zostručnila na Katarína Tekla Blažová, Maľba 90 – 19. Pri spätnom pohľade z môjho „zrelého“ otvárajúceho sa horizontu som chcela povyťahovať z ateliéra „založené“ obrazy s rôznymi námetmi, tvarmi a farebnosťou a vidieť ich v dialógu vedľa seba – a s odstupom troch desaťročí ich predstaviť verejnosti.

L’amour Fou, akryl, plátno.

V roku 2015 ste mali retrospektívnu výstavu tapisérií vo VSM v Košiciach. Po štyroch rokoch opäť pripravujete retrospektívnu výstavu v Kulturparku. Aká bude

Pre nedostatok miesta mám v ateliéri často zavesené maľby s rôznymi námetmi, tvarmi a farebnosťou. Niekedy pri ich inom radení vznikajú nové zaujímavé výpovede. Život je mnohotvárny, príroda menlivá, náhoda môže prekvapiť… alebo aj nie. Nikdy nevieme koniec príbehu. Pribúdajúce roky ma učia viac odstupu, od vlastného života i sveta. Výstava sa rodí z viacerých konceptov, ktoré sa menili a záviseli aj od rozsahu výstavnej plochy. Riešiť výber z cca 120 obrazov s rôznymi témami i technikami je divoké. Postupne som vybrala približne 60, z ktorých časť bude inštalovaná v galérii Alfa. Verím, že výstava môže doplniť súčasný obraz maľby v Košiciach, na východnom Slovensku i v kontextoch slovenského výtvarného umenia.

Logos, 2007, olej na plátne.

Čo bude jej nosnou témou?
V mojej tvorbe dominuje vnútorný svet žien, ich otázky vo vzťahu k sebe a k daným rodovým úlohám, postavenie v živote a v spoločnosti. Zaujíma ma svet mocných impulzov, odhaľovanie mýtov, archetypov, návrat k podstate, téma zrodu, premeny, zániku života.  Chcem predstaviť maľby inšpirované literatúrou, divadelnými hrami Samuela Becketta, ale aj diela z roku 2019, keď som sa v horúcom lete vrátila ku knihe Nahý anjel – k poézii amerických beatnikov, alebo som maľovala pri počúvaní jazzu. V tvorbe som sa vrátila aj k ľuďom, ktorých som poznala a nechali vo mne výraznú stopu, napríklad, sochárka Mária Bartuszová či maliar Jozef Kornucik. Dúfam, že nájdeme priestor aj na maľby z 90. rokov – sú mojou reakciou na vtedajšie turbulentné spoločenské dianie a zmeny. Cez svoj príbeh a skúsenosť vypovedám o vnútorných pocitoch a živote ženy v súčasnosti. Experimentujem vo výrazových možnostiach olejomaľby a akrylu na plátne.

 

Čierna labuť, 2012, akryl, plátno.

Slávnostná vernisáž sa uskutoční 12. decembra o 18:00 v priestoroch Kulturparku (Galéria Alfa). Výstava potrvá do 26. januára.

Beketky, 2013, akryl, plátno.

Eva Barnišinová

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Život je mnohotvárny, príroda menlivá, náhoda môže prekvapiť… alebo aj nie.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems