Calligraffiti je kombináciou kaligrafie, street artu a abstraktnej maľby

| K13 a VÝMENNÍKY | 5. 12. 2019

Písmo vložené do geometrických obrazcov a podtrhnuté farbami aj vrstvením tvorí jadro výstavy Calligraffiti – Napíš mi obraz. Jej autorkou je Bibiána Kočíková.

Foto: Bibiána Kočíková

Umelkyňu v kreatívnych začiatkoch ovplyvňovalo najmä maliarstvo a architektúra prvej polovice 20. storočia. Aj preto sú v Kočíkovej obrazoch prítomné odkazy na art deco či sececiu. Jej tvorba prešla viacerými formami. „Od fotografie, realistickej maľby zátiší a krajiny, cez kresbu grafických návrhov a lettering až po calligraffiti, ktoré v súčasnosti predstavuje ťažisko mojej práce. Okrem maľby na plátno sa venujem aj maľbe na textil – upcyclingu, a to najmä džínsových búnd, ktoré takto dostávajú nový život a úplne inú hodnotu,“ vysvetľuje autorka.

Foto: Bibiána Kočíková

Nečakaný estetický zážitok
Výstava Calligraffiti – Napíš mi obraz pozostáva z kolekcií olejomalieb na plátne, zmiešanej techniky sprej/olej a vybraných grafických návrhov na papieri. Návštevníkov uvedie do nového výtvarného štýlu, ktorý na Slovensku ešte nie je etablovaný. Autorkinou ambíciou je ponúknuť divákom nečakaný estetický zážitok a poskytnúť priestor na odbornú i laickú diskusiu.

Foto: Bibiána Kočíková

Vernisáž sa uskutoční 27. novembra o 18:00. Výstava bude sprístupnená do 18. decembra podľa programu Výmenníka Obrody.

Calligraffiti v sebe spája prvky kaligrafie, street artu, graffiti i abstraktnej maľby. Jeho jadrom je písmo, či už skutočné, alebo abstraktné, ktoré sa ukladá do geometrických obrazcov, najmä kruhov a štvorcov. Ich umiestnením a farebnosťou, často aj vrstvením a prekrývaním, vznikajú dramatické efekty. Zástupcov tohto štýlu nájdeme najmä v Rusku a na Blízkom východe.

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Calligraffiti je kombináciou kaligrafie, street artu a abstraktnej maľby

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems