Ako vznikalo písmo v rôznych častiach sveta?

| K13 a VÝMENNÍKY | 5. 12. 2019

V košickom Kulturparku nájdeme novú interaktívnu výstavu Kaligrafia = krasopis. Predstavuje vznik písma v rôznych častiach sveta v priebehu niekoľkých storočí. Deti, ale aj dospelí si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať vety z hieroglyfov alebo navštíviť hradnú pisáreň, pagodu čínskeho písmomaliara alebo púštny stan arabského pisára.

Foto: Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana (www.bibiana.sk)

Výstava je rozdelená na niekoľko častí. Jedna priblíži osvetu písma (trošku dejepisu, zemepisu i cudzích slov), ďalšia predstaví umelecký text básnika Jána Smreka, svetlotieňovú hru so slovami i maľovanú abecedu ilustrátorky Aleny Wagnerovej so súčasnými prvkami ako mobil či vesmírna raketa. Nemenej zaujímavá bude miestnosť s tromi domčekmi. Sú venované trom systémom (abecedám) najčastejšie používaných písem na svete – stredoveká pisáreň s pexesom s neskrogotickými iniciálami, čínska pagoda s kockami (deti si môžu vyskladať typicky čínsky znak alebo obrázok) a púštny stan s magnetickou skladačkou s kaligrafickým znázornením zvierat.

Chceli by sme zdôrazniť, že výstava nie je určená len deťom, ktoré vedia písať. Pri viacerých aktivitách sa zabavia aj najmenší návštevníci, ktorí ešte nenavštevujú základné školy. 

 

Záhady a zaujímavosti písem môžu detskí i dospelí návštevníci objavovať v Kulturparku (na prízemí budovy Bravo) do 23. februára 2020.

 

Výstavu Kaligrafia = krasopis pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Jej autorkou je Ingrid Abrahamfyová. 

 

Redakcia

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako vznikalo písmo v rôznych častiach sveta?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems