Vyberte sa na Iné cesty  

| Pozvánky | 11. 11. 2019

Pôvodné kultúry, nedotknutá príroda, život medzi domorodcami i zodpovedné cestovanie – aj  o tom porozprávajú slovenskí a českí cestovatelia počas trojdňového festivalu Iné cesty.  Tentokrát chce viac zdôrazniť aktuálne témy ako klimatické zmeny a hubenie vzácnych druhov živočíchov, pretože cestovanie aj v týchto oblastiach zohráva svoju úlohu. Občas kladnú, inokedy zápornú.

Záver pešej 4282-kilometrovej cesty od mexických hraníc až do Kanady. Foto:Vladimír Chrapčiak

Iné cesty vznikli pred štrnástimi rokmi. „Vtedy nebolo veľa jemu podobných podujatí. Dnes sa to zmenilo. Mnoho ľudí cestuje, každý chce o tom niekomu porozprávať, ukázať fotky. Ale mňa vždy zaujíma jednoduchá detská otázka: A prečo cestuješ? Na festival sa snažím pozvať ľudí, ktorí sa nepredháňajú v počte navštívených krajín alebo v odškrtávaní ,must see’ zoznamu. Zaujíma ma cieľ, zmysel, poslanie cesty. Preto zvyknem osloviť novinárov prinášajúcich posolstvá či dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú v ďalekých krajinách, a tak spoznávajú kultúru, ľudí a prírodu. Chcem, aby sa diváci, rovnako ako spíkri, zamysleli nad tým, aké dôsledky môže mať cestovanie na klímu a krajinu – a ako zmierniť jeho negatívne dopady. Pozývam aj klasických ,pútnikov’, pre ktorých je samotná cesta ich cieľom,“ hovorí spoluorganizátor Štefan Szabó z ekocentra SOSNA.

Riedko osídlený ostrov Senja, ktorý leží približne 300 km za polárnym kruhom a jeho obyvateľstvo žije v malých rybárskych dedinách, ktoré ešte donedávna spájalo len more. Foto: Ivana Skoumalová

O Pacifickej hrebeňovke i mystickej polárnej krajine

Počas troch dní si návštevníci vypočujú 22 zaujímavých a pútavých rozprávaní. „Jeden z najlepších fotografov prírody Karol Kaliský povie viac o tom, čo sa deje  s našimi lesmi. Vladimír Chrapčiak odišiel do predčasného dôchodku a splnil si detský sen – prešiel  4282 km na najdlhšom treku sveta Pacific Crest Trail, vedúcom z Mexika do Kanady. Extrémny bežec Matej Šemšej počas behu okolo sveta zbieral od sponzorov peniaze a venoval ich na pomoc v rozvojových krajinách. Novinár Mikuláš Sliacky porozpráva o domorodcoch pri rieke Omo v Etiópii a košická aktivistka Ivana Skoumalová o mystickej krajine ostrova Senja za polárnym kruhom,“ vymenováva Szabó.

Na Slovensku musia vzniknúť veľké prísne chránené územia, do ktorých sa v budúcnosti vráti prirodzený les a s ním aj tetrov hlucháň a ďalšie vzácne a jedinečné druhy. Foto: Karol Kaliský

Výstava i diskusie

Tohtoročnou inocestovou novinkou je rozšírenie festivalu o jeden deň. Bude venovaný slovenským a českým prírodovedcom, konkrétne ich pohľadu na aktuálnu situáciu v krajine. Okrem iného porozprávajú o stave Karpatských pralesov či o snahe navrátiť najväčšiu sladkovodnú rybu Vizu do vôd Dunaja. Súčasťou festivalu bude aj výstava fotografií z ciest Marcela Uhrína, vysokoškolského pedagóga, zoológa a ochranára. Samozrejmosťou bude predaj kníh a dokumentárnych filmov, etno občerstvenie a diskutovanie s prednášajúcimi počas prestávok pri čaji či šálke kávy.

Prednášky si vypočujete od 28. – 30. novembra v Aule prof. Prasličku na Šrobárovej 8 (Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach). Presný program a bližšie info nájdete na FB Festival Iné cesty a na inecesty.sosna.sk.

Eva Barnišinová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vyberte sa na Iné cesty  

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems