V Spišskom Hrhove majú nástroje z celého sveta

| Cestovanie | 17. 10. 2019

Interaktívne múzeum hudby na neďalekom Spiši vás presvedčí o tom, že princípy hudby môžete pochopiť aj prostredníctvom lýry vytvorenej zo starého koryta či vodovodných rúr, prerobených na trúby.

V máji toto roku bolo na námestí v Spišskom Hrhove otvorené jedinečné Muzikmuzeum. Na jeho tvorbe sa podieľala nielen obec, ale predovšetkým šikovný hudobník, zberateľ a najmä multiinštrumentalista Michal Smetanka, ktorý zozbieral vyše 500 hudobných nástrojov z celého sveta. O svoju zbierku, príbehy a vedomosti sa chcel podeliť aj s ďalšími zvedavcami. A veru, je sa na čo pozerať. Už pri vstupe do obce vás obklopí téma hudby. Cestu k múzeu lemujú rôzne drevené a kovové sochy, znázorňujúce fujaristu, píšťalkára, gitaristu či bubeníka. V starej budove s novým šatom, ktorá kedysi slúžila ako mlynica či sklad obilia, dnes nájdete galériu a Muzikmuzeum s výbornou akustikou.

Z histórie do prítomnosti a okolo sveta

Prvá časť múzea je expozičná a tvorí ju 15 tematicky uspriadaných vitrín. Od replík pranástrojov z archeologických nálezov (vyrobil ich Michal Smetanka), cez staré nástroje z rôznych kontinentov až po tie súčasné. Každá vitrína má dotykový displej, ktorý vám ukáže vnútro jednotlivých nástrojov. Taktiež si môžete vypočuť audionahrávky a pozrieť videá o tom, ako sa na nich hrá. Na každom vystavenom exponáte si Michal zahral a väčšinu z nich využíva aj pri svojich vystúpeniach. Expozíciu dopĺňa minivýstava obrazov s témou človek a hudba.

 

O japonskej flaute

Každý vystavený nástroj má vlastný príbeh. Niektorý je zaujímavý výrobcom, iný zvukom alebo spôsobom, akým ho Michal získal. Spolu s nami si zaspomínal na návštevu japonského princa s manželkou. Vtedajší následník trónu sa ho pýtal, či má vo svojej zbierke aj nástroje z Japonska. V tom čase mal Michal odtiaľ dve flauty. Princ sa ho opýtal, či pozná aj ich iné tradičné nástroje. Michal prisvedčil a povedal, že sa mu páči typická japonská flauta Shakuhachi, ktorá je veľmi vzácna a náročná na hranie. Na prekvapenie zberateľa mu ju princ neskôr poslal po svojom tajomníkovi a odvtedy je súčasťou Michalovej zbierky.

Hudobný prelet nad Spišským Hrhovom

Ďalšiu interaktívnu časť múzea tvorí priestor s pódiom, kde sa vďaka výbornej akustike pravidelne konajú koncerty a premietajú hudobné filmy. V tejto časti nájdete aj dva počítače vybavené 3D technikou. Ak si nasadíte na hlavu okulus, uvidíte špeciálny film s témou hudobného múzea. Alebo si zalietate nad Hrhovom a vnímate atmosféru obce – popočúvate si chrámovú hudbu v miestnom kostole a popritom si  prezriete jeho oltár a interiér. Nasleduje kaštieľ, kaplnka, park a prehliadka končí v múzeu.

Ako vzniká hudba

Obľúbenou časťou múzea je dielňa, kde si môžete vyskúšať výrobu píšťal. Keď prekročíte piliny na zemi, čaká vás posledná časť expozície, v ktorej pochopíte, ako vzniká zvuk. Nájdete tu 30 netradičných hudobných nástrojov z atypických materiálov. Napríklad, lýru vyrobenú z malého korýtka na múku, priestorovú harfu z dosiek, klavírnych strún a kolíkov či trúby z vodovodných rúr. Hru na tieto netradičné exponáty si, samozrejme, môžete aj vyskúšať. Stačí sa ohlásiť na obecnom úrade a za dobrovoľný príspevok si rezervovať prehliadku každý pracovný deň od 08:00 do 15:30.

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Spišskom Hrhove majú nástroje z celého sveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems