Krása a moc prírody vs. ľahostajnosť človeka. Čo vyhráva?

| K13 a VÝMENNÍKY | 15. 10. 2019

Dychberúce zábery, skutočné výpovede a príbehy komunít z rôznych kútov sveta prinesie do Košíc dvojdňový festival Ekotopfilm – Envirofilm. O jeho programe, snímkach a hosťoch porozprával riaditeľ Peter Lím.

 

Eko témy

Festival tento rok oslávuje 46. narodeniny. Téma ekológie, ochrany životného prostredia a udržateľnosti bude vždy aktuálna, pretože je nevyhnutná. Film je veľmi vďačné médium. Vďaka obrazu a zvuku informuje, zabáva a inšpiruje zároveň. Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť je naozaj trefné príslovie pri prírodných katastrofách, zapríčinených klimatickými zmenami, pri množstve produkovaných odpadov alebo neprávia páchaného na komunitách a prírodnom svete.

Headlineri

Sú v tomto prípade filmy. V Košiciach môžu diváci vidieť 20 dokumentárnych snímok z Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Španielska, Belgicka, Fínska, Islandu, Slovinska, Spojených štátov, Južnej Afriky či Kanady. Pomyselným headlinerom tohto ročníka je aj dánska aktivistka Selina Juul, ktorá si na festivale v Bratislave prevzala poctu Honour of Ekotopfilm za úspechy dosiahnuté v boji proti plytvaniu potravinami. Selinu môžu diváci v Košiciach vidieť na plátne vďaka filmu Stačí málo.

Filmové snímky

Ekotopfilm – Envirofilm prináša na Slovensko najnovšie dokumentárne filmy z oblasti prírodovedy, udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Chce inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. A povzbudiť každého jedného z nás, že zmena samého seba je podstatná. Dokumentárne filmy zaznamenávajú svet tak, ako ho mnohokrát nepoznáme, nevídame. Približujú nám životy ľudí, fauny aj flóry, silné príbehy, udalosti, katastrofy, ale aj nádeje a možnosti do budúcna. Milovníkov prírodopisných snímok určite zaujme Biely vlk – Arktický duch, Nespútaná Patagónia či Duté srdce. Aktuálnym témam, ako sú tzv. food waste, rýchla móda, poľnohospodárstvo či kvalita ovzdušia, sa venujú dokumenty Stačí málo, Príbeh nohavičiek, Dilema mäsožravcov i Boj so smogom. Pre obľúbencov akcie odporúčam Thunder: Na stope pytliakom. Všetky filmy budú v Kulturparku premietané premiérovo.

Prírodný turizmus

Vo štvrtkovej diskusii (17. 10.) so Zuzanou Burdovou z Aevis n.o. a Pavlom Stranovským z iniciatívy Volovské sa návštevníci dozvedia, ako využiť prírodný potenciál na rekreáciu, prečo je vhodné ísť do divočiny so sprievodcom, ako prírodný turizmus funguje v zahraničí a či môžu uvedomelí turisti pomôcť zachrániť slovenskú prírodu pred devastáciou. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu (WTO) je cestovný ruch jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomických odvetví vo svete. Preto je dôležité jasne si povedať, aký turizmus na Slovensku chceme rozvíjať a podporovať.

Festival Ekotopfilm – Envirofilm sa uskutoční 16. 17. októbra v priestoroch Kasární/Kulturparku na Kukučínovej 2. Vstup na filmy a sprievodný program je zdarma. Podrobnejšie informácie o programe nájdete na www.ekotopfilm.sk a www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krása a moc prírody vs. ľahostajnosť človeka. Čo vyhráva?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems