Keď hovorí Dušenko z valala, všetci plačú. Od smiechu.

| Pozvánky | 29. 10. 2019

 Dušenko žije na dedine a rád v jedinej valalskej krčme rozosmieva ľudí vtipmi a humornými historkami. Aj takto by sme mohli stručne opísať najnovšiu premiéru Divadla Actor pod Vežou. Hra v sebe spája motívy stand up comedy aj divadla.

„Jednoduchý, veľmi úprimný a veselý človek. So ženou a synom žije vo valale s krčmou. Je na invalidnom dôchodku, pretože nešťastne spadol zo strechy, a to malo trvalé následky. Aj napriek zdravotným problémom srší pozitívnou energiou. Po otcovi zdedil rozprávačský talent a keďže svojím humorom rozosmieva celú dedinu, tamojší obyvatelia ho majú radi,“ predstavuje Dušenka – hlavnú a jedinú postavu – režisér František Balog. Zdôrazňuje, že hra nebude štandardne známy stand up comedy, keď sa spíker postaví na javisko a začne hovoriť. „Snažíme sa jej dodať viac divadelných liniek. To znamená, že herec Dušan Fabini tam nebude ako človek/osoba Dušan Fabini, ale stvárni postavu Dušenka s jeho problémami, humorom a nadhľadom. Rozprávanie bude doplnené o náladové zmeny, mizanscény, rekvizitu a hudobnú zložku. Chceme, aby predstavenie bolo aj vizuálne zaujímavé.“

Skoro ako monodráma

Balog priznáva, že námet a motív Dušenka z valala čerpá z reálnej postavy Dušana Fabiniho, ktorý je členom Divadla Actor pod Vežou od roku 2017. „Od začiatku sa prejavoval ako veľmi ukecaný človek. Neustále nás zabával vtipmi na akúkoľvek tému. Napadlo nám urobiť stand up comedy z jeho repertoáru bizarných žartov. Niekoľkokrát sme si spolu sadli a rozmýšľali, ako to ozvláštniť. Tak sme vymysleli prehistóriu postavy, teda odkiaľ je, čo robí, ako sa správa, keď je sama a keď je v spoločnosti. Dušenkovi sme dali konkrétnu podobu človeka z dediny (valala) a poľudštili sme ho, aby bol blízky ľudu. Nechceli sme, aby hra bola len vo forme ľudového rozprávania či stand upu. Preto má aj divadelný rozmer, skoro ako monodráma.“

 

Historky, v ktorých sa nájdete

Dušenko z valala sa teda vymyká z bežných princípov rozprávania na javisku. „Ide o divadelný formát s novým kľúčom, ako vyrozprávať vtip tak, aby sa stal vtipom nielen vtedy, keď ho postava povie, ale aj keď niečo na javisku vykoná,“ vysvetľuje režisér Balog. Dodáva, že hlavnými témami hry budú historky z dedinského prostredia, s ktorými sa diváci budú vedieť stotožniť, príp. sa v nich aj nájdu.

 

Zapoja sa aj diváci

Do tejto nevšednej stand up hry zapojí Dušenko i divákov. „Ako herec musí byť pripravený na ich reakcie, ako aj na improvizáciu. Určite dôjde k tvorbe priamo počas predstavenia. Osobne považujem takýto žáner za veľmi ťažký. Pretože jeho úspech taktiež závisí od nálady publika, od repertoáru historiek. Je to určité riziko, ktoré sme sa rozhodli podstúpiť. Dušenko z valala je nová postavička a môže byť ľuďom veľmi sympatická a blízka,“ prezrádza František Balog.

Premiéra stand up comedy/divadelnej hry Dušenko z valala sa uskutoční 15. novembra o 17:00 v Kultúrno-spoločenskom centre Košice-Sever (Obrancov mieru 2). Vstup je dobrovoľný. Rezervácia miest je možná na telefónnom čísle 0944 744 939. Upozorňujeme, že predstavenie je vhodné pre diváka od 14 rokov. Viac info nájdete na www.divadloactorkosice.art alebo na Facebooku Divadlo Actor Košice.

 

Eva Barnišinová

Foto: archív Divadla Actor pod Vežou Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď hovorí Dušenko z valala, všetci plačú. Od smiechu.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems