Hor sa na Horsta!

| Stĺpček | 29. 10. 2019

Prichádzajúce chladné, tmavé a občas aj hmlisté jesenné večery rýchlo vyriešili pravidelnú dilemu týkajúcu sa výberu knižného titulu pre tento stĺpček.

Po veselo detských a príjemne motivačných publikáciách plných nápadov na aktívne i kreatívne trávenie dovolenkového času som intuitívne siahla po už na prvý pohľad temnom románe. Celé leto ležal na poličke a trpezlivo čakal na svoj čas, hoci jeden z dvojice autorov patrí k mojim obľúbeným a celosvetovo uznávaným. S poklesom číselných hodnôt na ortuti teplomera som sa postupne dostala na Bod nula. Za oknom i knižne. Zimomriavky nechýbali, presne ako avizuje odporúčanie na obálke románu: „Na Bod nula tak rýchlo nezabudnete, nielenže je to dobre napísaný a napínavý príbeh, ale navyše aj veľmi severský.“ Hor sa teda na Horsta!

Úvod novej detektívnej série Blix a Rammová vyšiel pod klasickou edičnou značkou zaručenej kvality. Tentoraz ale znásobenej pozoruhodným autorským spojením. Oceňovaný autor severských  detektívok J. L. Horst pristal na spoluprácu s rovnako výborným autorom Thomasom Engerom. Vdýchli život inšpektorovi Alexandrovi Blixovi a novinárke Emme Rammovej, ktorí sympaticky zrkadlia svojich autorov: bývalého vyšetrovateľa Horsta a novinára Engera. Nie až tak atypická literárna dvojica (detektív a žurnalistka), rozbiehajúca čitateľovu fantáziu ešte pred samotným čítaním,  v Bode nula príjemne prekvapila.  Štylistikou, v ktorej jazyková forma J. L. Horsta získala nečakanú dynamiku i premyslenou kompozíciou, ktorá zas pridala na autorskom šarme pri výstavbe deja T. Engerovi. Román Bod nula formálne i obsahovo určite nemožno nazvať nulou v literárnom svete plnom drsných krimi i premyslených detektívok.

 

A keďže sa nepatrí prezrádzať celý dej, ostaňme iba na začiatku. Záhadné zmiznutie kráľovnej bežeckých tratí krátko po vydaní kontroverznej a voči známym nekompromisnej biografie rozbieha vyšetrovanie viacerými smermi. Keď v prázdnom, vykopanom hrobe zmĺkne jej mobilný telefón presne v momente príchodu vyšetrovateľov, každému je jasné, že kocky  nechutnej hry sú hodené. Ak patríte medzi nadšencov detektívok, prídete si na svoje.

 

Alena Štrompová

 

           

           

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hor sa na Horsta!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems