O čarovnom zrkadle

| Editoriál | 27. 9. 2019

Pri písaní rozprávky o Snehulienke sa vraj bratia Grimmovci inšpirovali skutočným príbehom istej nemeckej aristokratickej rodiny. Miestnemu šľachticovi a jeho manželke sa narodila dcérka Maria Sophia. Ako to už býva, šťastie netrvalo dlho. Maria dostala kiahne, čiastočne stratila zrak a ako 12-ročnej jej zomrela mama. Otec sa neskôr oženil s kňažnou Claudiou, ktorej daroval ako svadobný dar luxusné „hovoriace“ zrkadlo. Bolo vyrobené v miestnej fabrike na akustickom princípe. To znamená, že vracalo slová ako ozvenu. Vo všeobecnosti boli zrkadlá z danej manufaktúry preslávené svojou hladkosťou, a preto sa označovali aj ako hovoriace, pretože hovorili (ukazovali) pravdu.

Predstavme si, že každý z nás má doma podobné zrkadlo ako zlá kňažná z rozprávky. Tiež by sme sa ho každý deň pýtali, či sme krásni, resp. kto je najkrásnejší? A ako by sme reagovali, keby nám povedalo, že nie sme pekní? Že na svete sú krajší ľudia. Urazili by sme a vyrazili na kozmetiku, alebo by sme to považovali za nepodstatné?

A čo mať doma také zrkadlo, ktoré by ukazovalo našu vnútornú krásu. Zvyk ohovárať a nadávať by nám krivil nos, pýcha pridávala vrásky, klamstvá zase opuchnuté viečka pod očami a lakomstvo by bolo príčinou šedín. Naopak – ochota nezištne pomáhať by vyhladzovala pleť, láskavosť odstránila začervenané oči a štedrosť vrásky. Ako by sme vyzerali pri pohľade do zrkadla? Trávili by sme pred ním toľko času, či by sme sa doň báli pozrieť?

Každopádne, „čarovné“ zrkadlo máme všetci v sebe. Je to naše svedomie, ktorého výkriky zvykneme niekedy potlačovať. Pritom stačí byť trošku sebakritický a priznať si svoje nedokonalosti. Veď práve ony robia svet zaujímavejším a naše vzťahy rozmanitejšími.

Nechýbajú nám v súčasnosti práve takéto „čarovné zrkadlá“?

 

Eva Barnišinová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O čarovnom zrkadle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems