Folklór je živá záležitosť, nielen ľudový vzor na tričkách

Na tohtoročnom stretnutí priateľov folklóru sa naučíte tancovať Margecansku krutu, hajduk i čardáš a tiež si vypočujete rozprávanie o ovčiarstve a živote bačov. V závere pozývame na spoločný program Muziky Milana Rendoša a FSk Škvarkare, po ktorom nasleduje veľká tancovačka.

| Kultúra, Pozvánky | 27. 9. 2019

„šicKE-košicKE prezentuje tradičnú ľudovú kultúru aj ľuďom, ktorí sa nezaujímajú o folklór, alebo ho vnímajú ako niečo zastarané, neživé, málo IN. Snažíme sa ukázať jeho ,neotrepanú‘ stranu, že nie je len ľudovým vzorom na tričkách a podobne, ale ,živou‘ záležitosťou. Pre každého znamená niečo iné, či už zdroj informácií a inšpirácií pri tvorbe (tanec, hudba, remeslá), alebo výskume. Podľa môjho názoru je dôležitý spôsob narábania s materiálom (autentické tance, hudba alebo vzory) a ich poctivé využitie bez znehodnocovania a zbytočných nánosov. Pri prístupe je kľúčová úcta k našim predkom a ich hodnotám,“ hovorí Zsuzsanna Cehelská z Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja.

Tance, filmy i dielne

Program folklórneho stretnutia začína 11. októbra od 16:00 súbežne v štyroch miestnostiach v Tabačke Kulturfabrik. Vo Veľkej sále budú prebiehať školy ľudového tanca. Do kroku zahrajú muzikanti z ľudovej hudby Železiar a skúsení lektori vás naučia čardáše zo Zemplína, párové tance z Raslavíc aj Margecansku krutu – „slaďák“ našich starých rodičov. V sále BlackBox si zaspievate piesne z gemerskej obce Rejdová a vypočujete rozprávanie o tradičnom ovčiarstve a živote bačov. Po ňom nasleduje vyučovanie mužských tancov hajduk a olafska z Hornej Torysy. V Kine Tabačka si pozriete dokumentárne filmy s tematikou tradičnej ľudovej kultúry a v Bistre Tabačka si na tvorivých dielňach vyrobíte peknú dekoráciu. Môžete si vybrať medzi šperkom, sviečkou z včelieho vosku či plstenej handmade maličkosti. Stretnutie priateľov folklóru zavŕši spoločný program Muziky Milana Rendoša a FSk Škvarkare (20:00, Veľká sála). Po koncerte nasleduje Októbrová tancovačka.

 

 

Vstup je voľný. Viac podrobností o podujatí a programe nájdete na www.kcubar.sk.

Redakcia

Foto: archív KCÚBaR

 

Podujatie šicKE-košicKE je pokračovaním 20-ročnej histórie Košických folklórnych dní. V roku 2016 odštartoval jeho nultý ročník s cieľom spájať detské, mládežnícke a dospelé folklórne kolektívy Košického kraja a priblížiť verejnosti ľudové tance, hudbu, spev, remeslá či kroje.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Folklór je živá záležitosť, nielen ľudový vzor na tričkách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems