Doprajte si Toddler Punk!

| Deti, Hudba, Stĺpček | 13. 9. 2019

Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Ak sa práve nachádzate v epicentre srdcervúceho protiškôlkárskeho odboja, ktorý ráno pri odchode z bytovky dôverne pozná už každý sused, alebo vytrvalo prekonávate trucovitosť druhákov, ktorí zmysluplnosť hier a spánku stále povyšujú nad márnosť učenia sa, utekajte po Toddler Punk. Lepší balzam na dušu a uši nedostanete. Malá šikovná kniha padne hneď do ruky (a kabelky), svojím dizajnom a grafikou aj do oka a chytľavými piesňami oslobodenými od naivných deminutív a s prepáčením „ťuťuli-muťuli“ textov ulahodia ušiam moderným a rytmickým prevedením.

Kniha s pesničkami Toddler Punk vznikla ako crowfundingový projekt s raketovo rýchlym  výsledkom a nadšeným ohlasom. Prekladový slovník odhaľuje význam toddler – batoľa. Myslím, že v hlavnom hrdinovi, malom nahnevanom Ťulinovi s tĺčikom na zemiaky v ruke možno objavíte aj toho svojho „punkera“. Alebo podobného generála nabíjajúceho lyžicu mrkvou na bombardovanie oproti stolujúcej sestry. „Generála prekvapilo, že protivníčka dokázala presne triafať a zároveň aj kvíliť. (…) Odhodil katapult, uhnietol zo zvyšnej rozvarenej mrkvy zopár delových gulí a vyprášil z ruky proti vojvodkyni salvu hodnú skúseného generála.“ Nevšedný pohľad na všedné rodinné udalosti (príprava do škôlky, obedovanie, krotenie vzdoru, opatrovanie dieťaťa starými rodičmi alebo aj boj dieťaťa so strachom a bubákmi v noci…) s podtitulom Ťulinove hudobné príbehy doslova znejú. Predovšetkým smiechom. Autorka knižných textov Monika Kompaníková konfrontuje pohľad Ťulina i rodičov na tie isté udalosti, činnosti i výchovu. Detského hrdinu nepodceňuje, nedehonestuje jeho autentickosť, bohatý vnútorný život i fantáziu. Nahliada na ne s úsmevom a láskavosťou rodiča. Príťažlivosť knihe Toddler Punk zvyšuje absencia mentorovania a moralizátorstva. Veď obraz reality je taký, aký uhol pohľadu si na jej nazeranie zvolíme. „V momente vypálenia poslednej salvy na bojové pole vstúpil bezbranný civilista s telefónom pri uchu. ,Všetko je v najlepšom poriadku´, povedal tesne pred tým, ako mu generál kečupom na bielu košeľu nakreslil znamenie mieru.“

 Entreé Ťulinovým príhodám tvorí 12 chytľavých piesní, ktoré je možné stiahnuť si po načítaní QR kódu v knihe, alebo dokúpiť si na CD. Hudba (otcov) Ľuboša Kukliša, Olivera Reháka a Jozefa Vrabla skvelo prepája motívy v texte a doslova vlezie pod kožu. Skvelý projekt!

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Doprajte si Toddler Punk!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems