V umení prepája geometriu, svetelné efekty aj fyzikálno-chemické teórie

Aktuálnu výstavu Ašota Haasa v košickej Kunsthalle tvorí viac ako sto reálno-virtuálnych diel s prvkami minimalizmu. Renomovaný slovenský výtvarník rád prekračuje hranice ľudského vnímania a divákom ponúka hru so svetlom, geometriou a prírodnými zákonitosťami.

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Umenie | 16. 8. 2019

Prevažná časť Haasovej tvorby vychádza z úsilia vytvoriť na základe 2D plochy trojrozmerný priestor. „Hľadám kompromisy, najmä medzi geometrickými tvarmi, časticami, fyzikálnymi aj chemickými teóriami. Niektoré sú platné už niekoľko storočí. Snažím sa ich pochopiť, istým spôsobom zhmotniť a do mne blízkej podoby aj vizualizovať. To znamená, že môj pocit z danej teórie sa usilujem emocionálne preniesť do diela,“ hovorí umelec.

Renomovaný slovenský umelec vytvára reálno-virtuálne diela s prvkami minimalizmu. Foto: Tibor Czitó

„Opačná“ laserová harfa

Výstava predstavuje sumár Haasových prác za 10 rokov. „Zachytávajú rôzne problematiky a pohľady. Isté diela na seba nadväzujú a iné sú zase v kontraste. Rád súčasne pracujem na viacerých odlišných projektoch. Od niektorých si dám pauzu a potom ich dokončím. Ako v prípade laserovej harfy. Ide o interaktívny objekt, založený na opaku. Väčšinou počujete zvuk a na základe neho generujete pohyb. V tomto prípade je to naopak. Laser oskenuje váš pohyb a vygeneruje zvuk. Každý návštevník je tak hudobníkom,“ vysvetľuje autor. Doplníme, že laserová harfa získala 2. miesto na tohtoročnej celosvetovej výstave Prolight + Sound vo Frankfurte. Nás zaujal aj hranatý exponát s názvom Pentax. S rozmermi 170 x 170 x 170 cm nám trošku pripomínal obrovskú diskoguľu alebo oko muchy. Ako nám Ašot Haas prezradil, ide o kinetický svetelný objekt, ktorý vytvoril v roku 2014. Má tvar päťuholníka, vytvoreného z 12 plôch, teda v pomere 6:6.

Kinetický svetelný objekt Pentax. Foto: Matúš Molnár

No name výstava

Keďže umelec nechcel škatuľkovať svoju desaťročnú tvorbu a upriamovať pozornosť návštevníka na konkrétne dielo/a, tak výstavu nepomenoval. „Jednoducho, je tu jeden autor a toto je jeho tvorba,“ odkazuje Haas. S kurátorom a výstavným architektom sa snažil jednotlivé exponáty navzájom prepojiť, a to aj napriek tomu, že spadajú do rôznych kategórií umenia. „Diela sú často oproti sebe a návštevník chvíľu pozerá na jednu stranu, potom na druhú a môže pochopiť istú nadväznosť, rukopis a komunikáciu.“

Desaťročnú tvorbu Ašota Haasa môžete vidieť v Kunsthalle/Hale umenia do 15. septembra.

Z tvorby Ašota Haasa. Foto: Tibor Czitó

Ašot Haas (1981) sa narodil v Moskve. Vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Vystavoval v Česku, Holandsku, Anglicku, Taliansku, Nemecku, vo Francúzsku, ale aj na Kube či v USA. Momentálne žije v Bratislave.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V umení prepája geometriu, svetelné efekty aj fyzikálno-chemické teórie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems