Mayský kalendár a vnímanie času

Mayovia sa svojím kalendárom preslávili vďaka koncu sveta, ktorý ľudstvo očakávalo v roku 2012. Tieto nenaplnené predpovede vznikli z nepochopenia starovekého systému.

| Zaujímavosti | 30. 8. 2019

Mayský kalendár bol zoskupením niekoľkých samostatných kalendárov. Prvý z nich mal názov Haab. Pripomínal náš 356-dňový cyklus, keďže tiež vychádzal z pozorovania oblohy (astronomické javy, slnovraty a rovnodennosť) a striedania ročných období. Využíval sa najmä v oblasti poľnohospodárstva. Rovnaký systém využívali aj Sumeri, avšak s tým rozdielom, že rozlišovali 12 periód („kalendárnych mesiacov“) podľa cyklov Mesiaca. Mayovia mali až 18 + 1 periód, pretože používali desiatkovú sústavu (18 x 20 = 360). Na konci pridali jeden mesiac Wayeb, ktorý trval 5 dní. Ak sa počas nich narodili deti, boli považované za znevýhodnené. Nemali totiž ochranu náležitého mesiaca (môžeme to prirovnať k znameniam zverokruhu). Často sa počas tohto obdobia konali aj ľudské obete za prinavrátenie rovnováhy. Druhým mayským kalendárom bol Tzolk’in v trvaní 260 dní. Vedci sa nezjednotnili na dôvodoch, z ktorých toto číslo vychádza. Predpokladajú, že vyplýva z dĺžky tehotenstva alebo času viditeľnosti planéty Venuše na obzore.

Kalendárne koleso

Spomínaná dvojica kalendárov sa často zobrazuje ako dve ozubené kolesá, jedno veľké s 360 zubami a v jeho vnútri druhé menšie s 260 zubami. Točia sa proti sebe. Celý cyklus si možno predstaviť ako dohora sa mierne rozširujúcu špirálu, nazývanú aj kalendárne koleso. Kombináciou Haab a Tzolk’in vznikne 52-ročný cyklus, v ktorom je každý deň určený kombináciou dátumov z prvého aj druhého kalendára. Pri používaní dátumu sa rok neuvádzal, a to z dôvodu, že dĺžka ľudského života v tom období nepresahovala 52 rokov.

 

Mayský kalendár. Zdroj: historyonthenet.com/the-mayan-calendar

 

21. december 2012

Na určenie času v dlhšom horizonte slúžil tretí kalendár. Predstavoval dni od stvorenia sveta. Skladá sa z cyklov winal, k´in, tun, k´atun a bak´tun. Prvý deň mayského kalendára, teda deň stvorenia sveta, zodpovedá nášmu 11. augustu 3114 pred Kr. A posledný deň? Na archeologických nálezoch v mestách Tortuguero, Bolon Yokte a La Corona sa našli na stélach predpovede o konci veľkého cyklu, ktorý sa mal zavŕšiť 13. bak´tunu v deň 4 Ajaw 3 Kank´in, čiže nášho 21. decembra 2012. Avšak predpovede opisujú oslavy na konci cyklu a nie samotný koniec sveta, ktorý mal v daný deň nastať. Panika, ktorá sa nesprávnou interpretáciu prejavila, dnes vyvoláva úsmev. Na druhej strane nás ale núti zamyslieť sa, ako rýchlo sme schopní považovať predkladané informácie za pravdu a ako si overujeme historické fakty.

 

Zdenka Bencúrová, CEREHIS


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mayský kalendár a vnímanie času

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems