Bannerová taška pomáha rodinám v núdzi aj recyklácii plastov

Dorka Bags sú originálne tašky, vyrobené z nevyužitých reklamných bannerov. Tie pozostávajú z PVC materiálu, ktorý je tretím najpoužívanejším plastom.

| Predstavujeme | 30. 8. 2019

Takmer 3000

Začiatky výroby siahajú do septembra 2017, kedy košické sociálne centrum Dorka oslovila eventová agentúra Creative Pro Košice. „Mala mnoho použitých bannerov z organizovaných podujatí a hľadala pre ne ďalšie využitie. Už po mesiaci od prvotného nápadu vznikla prvá Dorka Bags. Do tejto chvíle sme vyrobili takmer 3000 tašiek pre rôzne firmy i jednotlivcov na Slovensku a v Čechách. Majiteľov – Slovákov si našli aj v Dubaji či USA,“ hovorí Martin Cvik, koordinátor projektu a zástupca riaditeľky DORKA, n. o.

 

Foto: Martin Keresztvey

 

Taška s príbehom

Koncept recyklácie PVC bannerov, resp. plachiet z nákladných automobilov nie je vo svete novinkou. Existuje niekoľko uznávaných značiek s dlhoročnou tradíciou. „Naším zámerom  nebolo kopírovať už existujúce produkty. Snažíme si raziť vlastnú cestu a jedinečnosť našej výroby vnímame najmä v príbehu, ktorý sa za Dorka Bags ukrýva. Celý proces sa skladá z nájdenia vhodného vzoru na banneri. Nasleduje jeho nastrihanie, očistenie, šitie a nabitie nitov, cez ktoré sa prevlieka lano (slúži ako rúčka). Na záver sa k taške uviaže darcovská kartička, opisujúca príbeh osoby, ktorá ju vyrobila. Preto je každá Dorka Bags iná a jedinečná. Má príbeh. Vytvárajú ju matky s prioritou starať sa o svoje deti. Avšak na to, aby žili dôstojný život, nevyhnutne potrebujú prácu. Filozofiou Dorka Bags je teda vytvoriť flexibilné pracovné prostredie, vyhovujúce potrebám matiek. Recyklácia použitého materiálu je druhoradou iniciatívou. Pridanou hodnotou našej tašky je aj to, že ide o vynikajúci prostriedok, ako dostať do povedomia verejnosti problematiku osamelých matiek s deťmi a rodín v kríze,“ vysvetľuje Cvik. Podľa jeho slov si väčšinou ženy najprv bannery nastrihajú vo väčšom množstve a potom už len šijú. V takomto prípade vedia vyrobiť aj 4 tašky za hodinu. Dokonca sa k nim pridali i muži z Dorka centier v Košiciach a Prešove, ktorí túto činnosť vykonávajú v rámci rozvoja pracovných zručností.

 

Foto: Rudolf Sivý

 

Dôležitá je recyklovateľnosť

Aj keď v súčasnosti sú tašky vyrábané z banneroviny, ich výrobcovia sa nebránia ďalším recyklovateľným „surovinám“, vhodným na šitie. Cvik priznáva, že v začiatkoch projektu bojovali s nedostatkom materiálu: „Tak sme oslovovali reklamné a eventové agentúry i organizátorov rôznych podujatí. Aktuálne disponujeme plným skladom, za čo sme veľmi vďační, pretože sa nám ozývajú firmy aj jednotlivci z rôznych kútov Slovenska a ponúkajú použité bannery.“

Prínos pre ženy i sociálne centrá

Šitie recyklovateľných tašiek je prospešné nielen pre ich výrobkyne a výrobcov, ktorí si tak obnovujú pracovné návyky a vedia sa lepšie uplatniť na trhu práce aj finančne si prilepšiť. Prínos majú aj pre sociálne centrá DORKA v Košiciach a Prešove. Cvik konštatuje, že vďaka predaným  taškám „môžu financovať rôzne rozvojové projekty, zabezpečiť letné tábory pre deti a zároveň sa prezentovať takýmto výborným ekologickým spôsobom“.

Viac sa zastabilizovať

Koordinátor projektu Martin Cvik nám v závere prezradil plány Dorka Bags do budúcnosti: „Nápad šitia tašiek už v existujúcej šijacej dielni v centre bol veľmi spontánny. Také boli aj posledné dva roky projektu. Aktuálne máme pred sebou výzvu viac sa zastabilizovať a sprofesionálniť. Pracujeme na príprave web stránky s vlastným e-shopom a v najbližšom období predstavíme aj nové produkty. Taktiež sa plánujeme predstaviť na viacerých podujatiach po celom Slovensku (konferencie na tému udržateľnosti a cyklickej ekonomiky, pracovné veľtrhy, umelecké handmade trhy, lokálne jarmoky…).

Dorka Bags si môžete zakúpiť priamo v centre Dorka na Hemerkovej 28 v Košiciach, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 alebo online na portáli Sashe.

 

Foto: Martin Keresztvey

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bannerová taška pomáha rodinám v núdzi aj recyklácii plastov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems