Aké zaklínadlá používali starovekí Egypťania a aký bol význam púštnych oáz?

Košická egyptologická jeseň aj v tomto roku privíta štvoricu českých a slovenských vedcov, ktorí prezradia zaujímavosti o Alexandrii, egyptskej mágii, oázach Západnej púšte a drsných metódach svetových archeológov – otcov egyptológie.

| Pozvánky, Vzdelávanie | 30. 8. 2019

 

Tohtoročný prednáškový cyklus začne 11. septembra. Katarína Arias Kytnárová z Českého egypologického ústavu na Karlovej univerzite poodhalí význam a vývoj oáz Západnej púšte. Počas rôznych období zohrávali významnú úlohu ako ekonomické či náboženské strediská. Dodáme, že Katarína sa pravidelne zúčastňuje výskumov v Abu Gurábe a Edfu, ako aj na pohrebisku členov kráľovskej rodiny a vysokých úradníkov v Abúsíre.

Veronika Dubcová získala doktorát na Inštitúte klasickej archeológie Viedenskej univerzity. Jej prednáška bude zameraná na život starovekého Egypta, ovládaný pomocou mágie a kúziel. Aké čarovné pomôcky používali starí Egypťania? Ako zneli a ako sa používali ich zaklínadlá? Sú nejaké dôkazy o kliatbach? Odpovie 9. októbra.

Alexandria – mesto vzdelanosti, umenia, nepokojov i nerestí – bolo sídlom kráľov aj dejiskom významných historických udalostí. O tomto helenistickom klenote Egypta porozpráva Alexandra Pastoreková z Českého egyptologického ústavu 13. novembra.

Záver Košickej egyptologickej jesene (11. decembra) zameria pozornosť poslucháčov na niekoľkých svetoznámych egyptských archeológov 19. a začiatku 20. storočia. Vo vtedajšom období boli považovaní za predstaviteľov vážnej vedy a v jej mene uplatňovali postupy, ktoré považovali za správne, avšak s ďalším vývojom začali vyvolávať rozpaky. Martin Odler z Českého egyptologického ústavu taktiež priblíži, ako vyzerá výskum v súčasnosti.

Prednášky sa uskutočnia vždy o 17:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach (Pribinova 1). Vstup je voľný. Projekt pripravilo Centrum pre religionistiku a historické štúdiá.

Redakcia

Foto: pixabay.com


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aké zaklínadlá používali starovekí Egypťania a aký bol význam púštnych oáz?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems