Víkendové Miláno

| Cestovanie | 12. 7. 2019

Dlhé letné dni a lowcostové lety sú priam stvorené na výlety do neznáma. Či už plánujete romantiku, alebo bláznivú babskú jazdu, za necelých 60 eur a 75 minút (letu z Bratislavy) môžete brázdiť uličky mekky módy. 

Nízkonákladová letecká spoločnosť RyanAir lieta na letisko Orio Al Serio v Bergame, ktoré je vzdialené od Milána zhruba 40 km. Nad transportom do mesta si nemusíte lámať hlavu – turistov hneď pri východe z letiska netrpezlivo očakáva 5 – 6 autobusových dopravcov. Za 7 eur na osobu vás dopravia na Centrale FS – milánsku hlavnú stanicu. Do hotela alebo priamo do centra mesta sa najrýchlejšie dostanete metrom. Na víkendové výlety je pre vás ideálny 24-hodinový (cca 4 eurá) alebo 48-hodinový lístok (cca 8 eur).

„Look only“

Naša prvá cesta viedla k nádhernému Duomo di Milano – majestátnemu gotickému dómu zo 14. storočia s čistou, prepracovanou architektúrou. Prehliadka vnútorných priestorov sa pohybuje okolo 20 €. Atmosféru Piazza del Duomo (námestia pred dómom) dotvárajú kŕdle holubov, hlúčiky turistov a srdečných bratov zo Senegalu, ktorí vás okamžite (a hoci aj nedobrovoľne) obdarujú náramkom priateľstva. Hakuna matata, ale zopár eur pre Afriku vás to aj tak bude stáť :) Piazza del Duomo lemuje nádherná promenáda antických oblúkov honosnej nákupnej pasáže – Galleria Vittoria Emanuella II. Pre bežného turistu je však toto luxusné miesto „look only”, pretože Versace, Prada, Dior ani Luis Vuitton rozhodne nepošetria vaše peňaženky. Avšak nevychutnať si pohľad na nádherne zdobené kupoly galérie by bol hriech. Nákupy nikdy neboli také vznešené ako tu. Chýba k nim iba sláčikové kvarteto a kaviár. 

Duomo di Milano

 

Galleria Vittoria Emanuella II

 

Domov Poslednej večere

Možno ste o Miláne netušili, že tu vyše 20 rokov svojho života strávil majster Leonardo da Vinci a venoval mu klenot svojej tvorby. Poslednú večeru, alebo taliansky Il Cenacolo, nájdete v milánskom kostole Santa Maria della Grazie. Ak si ju chcete obzrieť zblízka, poobzerajte sa po lístkoch v dostatočnom predstihu. V čase našej návštevy boli prehliadky vypredané na nasledujúce 2 týždne. Leonarda sme si však nenechali ujsť na jednej z mnohých výstav venovaných jeho tvorbe (Leonardo3: The World of Leonardo Exhibition). Aj keď sa prezeranie dobových listín a modelov môže zdať nezáživné, Leonardove vynálezy nám vďaka výdobytkom techniky ožívali priamo pred očami. Na interaktívnych tabuliach sme si mohli jednotlivé modely postaviť od základov a vyskúšať si ich ovládanie. Ak niekto pochybuje o da Vinciho prínose pre súčasnú vedu a techniku, po takejto výstave rozhodne zmení názor.

Socha Leonadra da Vinci

Turistické tipy

Pri potulkách nevynechajte najznámejšiu opernú sálu La Scala, Parco Sempione, ukrývajúcu nádherné záhrady, Arco della Pace (víťazný oblúk z 19. storočia) či Castello Sforzacesco, sídlo rodiny Sforzovcov. V blízkej galérii nájdete aj súsošie Pieta Rondanini majstra Michelangela. Počas horúcich dní osvieži prechádzka popri Naviglio Grande, najstaršom talianskom kanáli ponad rieku Ticino. Tú pravú atmosféru Talianska zažijete práve tu – taverny, kaviarne, pizzerie, obchodíky so suvenírmi, hudba pouličných umelcov. Pri západe slnka je to priam gýčový výjav.   

Čo dodať, Miláno vás ohúri. „Presviští“ okolo a vy môžete len dúfať, že na kradmú chvíľu zachytíte jeho veľkomestský ruch, dotyk renesancie, horkokrvnú mentalitu či Leonardove vízie. Miláno síce stojí. Ale rozhodne stojí zato! 

Erika Bernátová

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Víkendové Miláno

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems