Medziansky hrádok: jeden z najmenších, ale aj najstarších kamenných objektov na Šariši

| Cestovanie | 14. 6. 2019

Ak radi spoznávate prírodné krásy východného Slovenska, a zároveň aj kus našej histórie, navštívte s nami Medziansky hrádok neďaleko Hanušoviec nad Topľou.

 

Mnoho zo strážnych hradov, ktoré kedysi strážili uhorsko-poľskú hranicu, určite poznáte (Brekov, Čičva, Kapušiansky hrad, Šarišský hrad a iné). Jeden z tých menej známych, avšak určite rovnako zaujímavých, je Medziansky hrádok. Nachádza sa približne 1 kilometer severovýchodne od rovnomennej obce Medzianky, nad ktorou sa jeho pozostatky týčia na vyvýšenom skalnom výbežku do výšky 140 m. V minulosti slúžil ako strážny hrad – jedným z dôvodov bol aj úžasný výhľad na susedné hrady Kapušany a Šariš, Slanské vrchy či Hanušovce nad Topľou. Aj preto sa Medziansky hrádok výborne uplatnil v signálnom systéme. Strážil dôležitý komunikačný spoj zo Zemplína do Šariša.

Foto: Denník reportérky

História hradu

Zmienky o Medzianskom hrádku sa vyskytovali v rôznych historiografických zdrojoch a v teréne boli ešte koncom 19. storočia stále viditeľné stopy jeho architektúry. Avšak až v roku 1982 realizoval tím M. Slivku a A. Vallašeka archeologický výskum, ktorý priniesol ďalšie informácie. Historická literatúra sa zmieňuje o tom, že hrádok postavili pravdepodobne rytieri johaniti, ktorí mali v neďalekých Hanušovciach nad Topľou svoj kláštor. V 15. storočí obývali Medziansky hrádok aj bratrícke vojská pod velením Jána Talafúza. V Chmeľove si postavili malú pevnosť a hrádok bol pravdepodobne ich hlavným sídlom. Opustili ho v roku 1460 a odvtedy chátra. Krátkodobo bol využitý počas 2. svetovej vojny.

 

Medzianske skalky

Trasa, ktorá vedie k hrádku, je nenáročná a zvládnete ju pomerne rýchlo. Ja som sa vybrala z Hanušoviec nad Topľou – asfaltovou cestou som sa dostala až na koniec mesta a pokračovala cez lúku. Potom som vošla do lesa, nasledovalo menšie stúpanie a ocitla som sa pri tabuli vyznačujúcej územie európskeho významu Medzianske skalky so 4. stupňom ochrany. Na tomto priestore s rozlohou 9,5 ha sa vyskytujú chránené druhy ako poniklec veľkokvetý, niekoľko druhov orchideí a predmetom ochrany je aj kunka žltobruchá a kobylka štysova. Len niekoľko metrov od tabule nájdete zrúcaniny Medzianskeho hrádku.

Foto: Denník reportérky

Hanušovce nad Topľou

Ak máte dostatok času, určite by ste sa mali zastaviť aj v blízkych Hanušovciach nad Topľou. Ich dominantou je jednoznačne architektonický skvost, ktorý sa tiahne nad mestom. Ide o najdlhší železničný oblúkový viadukt v strednej Európe. Za zmienku a zastávku stoja aj dva kaštiele, pričom v jednom z nich sídli múzeum. Ak radi cestujete v čase a zažívate históriu na vlastnej koži, nemali by ste obísť ani Archeopark Živá archeológia, v ktorom spoznáte 5 základných období praveku a včasného stredoveku. Za pár hodín s deťmi navštívite viacero zaujímavých miest.

 

Text: Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Medziansky hrádok: jeden z najmenších, ale aj najstarších kamenných objektov na Šariši

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems