Kráľova studňa: Miesto stretnutia troch kráľov a unikátna rozhľadňa

| Cestovanie | 3. 6. 2019

Len pár metrov od slovensko-poľskej hranice stojí drevená vyhliadková veža, najvyššia v Bardejovskom okrese. To, že stojí práve tam, nie je náhoda – na tomto mieste sa totiž podľa legendy stretli traja králi.

 

Povesť o Kráľovej studni

Príbeh sa začína v roku 1471, keď sa na hrebeni Ľubovnianskej vrchoviny, na dnešnom území Kráľovej studne, stretol vtedajší uhorský kráľ Matej Korvín s poľským panovníkom Kazimírom Jagelovským a jeho synom, svätým Kazimírom. Neďaleko tohto miesta totiž v dávnych dobách viedla významná obchodná cesta z Poľska do Galície. V čase stretnutia vraj panovalo také sucho, že kone erdžali a kopytami vykopali miesto, z ktorého vytryskla voda. Studničku upravili do tvaru podkovy a odvtedy nesie názov Kráľova studňa.

Foto: autorka

Vyhliadková veža

Studňa bola dlho zanedbaná a len málokto si pamätal, kde vlastne stála. Až v roku 2009 prišla skupina obyvateľov z blízkej obce Lenartov s nápadom, že ju vyčistia a obnovia. Založili občianske združenie a v hlave im skrsla myšlienka, že unikátny výhľad na slovensko-poľské pohraničie môžu sprístupniť formou rozhľadne. V nadmorskej výške 770 m sa dnes týči 13-metrová drevená veža so štyrmi poschodiami. Naskytá sa z nej nádherný výhľad na široké okolie – blízke obce, celý hrebeň Čergova, Busov (jedno z najmenších pohorí na Slovensku) či na poľskú Jaworzynu Krynickú.

Foto: autorka

Turistická útulňa

Okrem studničky stával kedysi na tomto mieste aj hostinec, ktorý poskytoval cestujúcim prístrešok a občerstvenie. Aj v súčasnosti slúži okolie podobnému účelu – spomínané občianske združenie tam totiž vybudovalo útulňu pre turistov. Po dlhej ceste sa tak môžu napiť z Kráľovej studne a prespať pod strechou.

Foto: autorka

Prístup

Najjednoduchšia trasa vedie z obce Lenartov po zelenej značke, ktorú zvládnete približne za hodinu. Ak si chcete spríjemniť deň peknou prechádzkou a zájsť aj na poľskú stranu, odporúčam vyraziť z Lenartova a pokračovať smerom na slovenskú obec Obručné, ktorá sa rozprestiera v tesnej blízkosti hraníc. Pokračujte do obce Dubné na poľskej strane a do Wojkowej, v ktorej nájdete  krásny drevený kostolík so zvonicou. Odtiaľ stačí vybehnúť na kopec oproti a za 20 minút ste pri Kráľovej studni. Celá trasa trvá približne dve hodiny.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kráľova studňa: Miesto stretnutia troch kráľov a unikátna rozhľadňa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems