Klasicky výborná detektívka

| Knihy | 14. 6. 2019

Série detektívnych a kriminálnych románov milujeme nielen pre gradujúce napätie a odhaľovanie vinníkov hrôzyplných skutkov, ale predovšetkým pre ich hlavných hrdinov – detektívov. Čitateľ si ich jednoducho zamiluje, alebo odmietne. Na výber je široký diapazón charakterov: severské krimi preferujú geniálnych detektívov, avšak s minimálnou emočnou inteligenciou, najlepšie fyzicky vzhľadných vyvrheľov so závislosťami a zvláštnymi úchylkami, nájdu sa však aj zaujímavé partnerské páry s ľúbostnými zápletkami a (alebo) skúsení odborníci s viac-menej usporiadanými vzťahmi v rodine a vysoko vyvinutou dedukčnou schopnosťou a svojským humorom. A iní. Fajnšmekri tohto žánru by vedeli o svojich hrdinoch dlho rozprávať. Prípady inšpektora Wistinga a jeho dcéry, novinárky Line, patria medzi najlepšie nórske i škandinávske detektívky. Pokiaľ netúžite na každej desiatej strane zbierať ľudské ostatky a vyžívať sa v opisoch trestných činov či skúmať myslenie páchateľa, ale naozaj postupne odhaľovať zločin na základe spájania súvislostí a dedukcie, pozývam do Zadnej izby. Nebudete sklamaní.

 

Edícia Labyrint ponúka slovenskému čitateľovi druhý prípad Williama Wistinga zaradený do Série odložených prípadov. Skúsený inšpektor je po smrti bývalého ministra zahraničných vecí poverený tajným vyšetrovaním. V chate uznávaného politika nájde obrovské množstvo financií, ktoré spustia pátranie. Zriadi si vysunuté pracovisko u seba doma, prizve dcéru Linu, tráviacu čas na materskej dovolenke a dvoch odborníkov, ktorí boli do vyšetrovania kedysi zainteresovaní. Situácia sa zamotáva, do hry vstupuje množstvo postáv, otváranie odložených prípadov vzbudí záujem v nebezpečných kruhoch a ohrozí aj samotných vyšetrovateľov. Román Zadná izba je vystavaný na dôslednom pátraní a postupnom zbieraní dôkazov. Autor Jorn Lier Horst ako znalec policajného vyšetrovania nepotrebuje šokujúce obrazy obetí ani kopiace sa vraždy, aby vybudoval potrebné napätie. Ponúka zaujímavý prípad a sympatických vyšetrovateľov, vrátane otca a dospelej dcéry, ktorých spája vzájomná úcta, rešpekt a súdržnosť.

 

 

Séria prípadov Williama Wistinga ponúka v slovenskom preklade deväť knižných príbehov, v Sérii odložených prípadov nájdeme zatiaľ dva a ak by ste chceli potešiť aj detských pátračov, odporúčam dobrodružnú Sériu Detektívnej kancelárie č. 2.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Klasicky výborná detektívka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems