Fotofascinácia Rómami aj kultúrno-prírodnou krásou severovýchodného Slovenska

| Školstvo a vzdelávanie | 14. 6. 2019

Štvrtáčka Karina Kaľatová získala za fotografický cyklus 86-ročnej starenky ocenenie Zlatá klapka aj cenu ministerky školstva. Okrem slovenských súťaží sa zapája aj do poľských. V minulom roku bola dokonca ocenená zväzom umeleckých fotografov OG ZPAF za zostavu prác, vystavenú v Poľsko-slovenskom dome v Gorliciach. Aktuálne dokončuje fotodokument o Rómoch v Lenartove.

 

Karin Kaľatová.
Foto: archív K. Kaľatovej

Ako Karina hovorí – „som moderné mladé dievča, ale ,ťahá‘ ma do miest dýchajúcich históriou, spojením minulosti a folklóru“. Na svet sa pozerá cez hľadáčik fotoaparátu. Rada zachytáva ľudí a ich krásu v nedokonalostiach, ale aj rómske etnikum, na ktorom obdivuje jeho temperament a živelnosť. Aj to bol dôvod, prečo sa rozhodla vydať fotografický knižný dokument o rómskom živote v osade Lenartov. „Aj keď tamojší osadníci medzi seba nezvyknú púšťať cudzích ľudí (a ešte s fotoaparátom), mne sa to podarilo vďaka rodinným známym a priateľským postojom. V priebehu piatich rokov som počas návštev osady urobila neskutočné množstvo záberov. Rómskemu dieťaťu neprikážete: usmej sa! Bude sa tváriť tak, ako chce – podľa momentálnej nálady, pocitov, počasia… Sú to ozaj ,deti vetra‘. Dovolili mi nakuknúť do ich súkromia. Musela som niekoľko vecí prekonať, napríklad, zmenu prostredia, aby som sa k domácim mohla priblížiť a verili mi. A, samozrejme, aby aj divák veril mojej fotografii.“ Fotodokument chce Karin vydať do konca tohto roka.

 

Cena ministerky

V marci sa konalo vyhlásenie výsledkov Zlatá klapka. Je to celoslovenská súťaž v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe detí a mládeže. V kategórii Stredné odborné školy – Publicistika uspela Karin s fotografickým cyklom Mária Mokrišová. Zobrazila životný osud 86-ročnej starenky z obce Bogliarka na východnom Slovensku. Mladá fotografka poukázala na spôsob života v minulosti, hierarchiu hodnôt „všedných“ ľudí a ich vnútornú vyrovnanosť. „Ide o spracovanie prejavu úcty k životu. O upriamenie našej pozornosti k hodnote a kráse starých ľudí. Divák má možnosť vidieť emocionálne silnú poklonu obyčajnému človeku. Pani Mokrišovú som fotila štyri roky. Spracovanie finálnej podoby cyklu trvalo pol roka,“ spomína Karina. Na tvorbe dokumentu sa podieľala so spolužiakmi Laurou Polkovou a Valérom Futejom. Príspevok získal aj špeciálnu Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na spomínanej súťaži Zlatá klapka.

 

Najkrajšie foto Prešovského kraja

Prvé fotoúspechy dosiahla Karin v Poľsku. V súťaži Moje Nízke Beskydy získala 2. miesto v kategórii Príroda a architektúra do 20 rokov (2016), 1. miesto v kategórii Ľudia a kultúra do 20 rokov (2017 a 2018) aj špeciálne ocenenie od zväzu poľských umeleckých fotografov OG ZPAF za zostavu prác vystavenú v Poľsko-slovenskom dome v Gorliciach (2018). V tom istom roku Karin triumfovala aj na šiestom ročníku slovenskej súťaže amatérskych i profesionálnych fotografov Choď a foť. Jej cieľom je propagovať zaujímavosti Prešovského kraja prostredníctvom snímok a putovnej výstavy. Talentovaná košická stredoškoláčka sa nestratila v konkurencii 155 autorov a 493 fotografií a pripísala si až šesť ocenení. Jej snímka „Ďakujem, Pane Bože“ z dreveného chrámu v Bardejovských kúpeľoch získala hlavné ocenenie Grand Prix a zároveň prvé miesto v kategórii Kultúra, tradície a história. Dvojica fotografií „Nedeľa“ (zachytáva starenku pri modlení) a „Ešte chvíľu počkám“ (zobrazuje morku na dvore a starenku pri stodole) sa umiestnili na prvom a druhom mieste v kategórii Black&White. „Ešte chvíľu počkám“ zároveň získala aj cenu predsedu poroty Jána Štovku a „Nedeľa“ vyhrala internetové verejné hlasovanie o najobľúbenejšiu fotografiu.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fotofascinácia Rómami aj kultúrno-prírodnou krásou severovýchodného Slovenska

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems