Spoluorganizuje simulácie na Mars

| Zaujímavosti | 17. 4. 2019

V minulom roku sa košický gymnazista Samuel Amrich úspešne zúčastnil na dvanástich fyzikálnych, chemických, biologických a astronomických súťažiach. Získal čestné uznanie na medzinárodnej olympiáde v Číne a bol spoluorganizátorom najväčšej česko-slovenskej študentskej simulovanej misie na Mars.

 

Samuel Amrich. Foto: súkromný archív S. Amricha

Samuel je momentálne vo štvrtom ročníku, v triede s rozšíreným vyučovaním matematiky. „Zaujímam sa o všetky prírodné vedy – od fyziky, cez chémiu až po biológiu. Ale asi najviac o astronómiu. Má veľké množstvo záhad, ktoré je možné jedného dňa objasniť.“ Veríme, že pri niektorých bude aj tento mladý Košičan.

 

Turnaj mladých fyzikov

Vo februári tohto roka zvíťazil devätnásťročný gymnazista s tímom v regionálnom kole Turnaja mladých fyzikov (IYPT). Je to medzinárodná súťaž pre 3 – 5-členné družstvá stredoškolákov. Súťažiaci vypracovávajú sedemnásť vopred daných úloh z rôznych oblastí fyziky a riešenia následne prezentujú pred odbornou porotou i ostatnými tímami, ktoré im môžu oponovať. Tak sa okrem fyziky naučia aj vystupovať pred publikom a objektívne hodnotiť iných. Samo síce vo februári uspel s tímom v regionálnom kole, avšak z dôvodu iných aktivít sa na tom celoštátnom nezúčastní. So spolužiakmi v minulom roku skončili na otvorenom medzinárodnom kole prví, v celoštátnom kole obsadili 2. priečku.

 

Nedávne úspechy

Od januára 2019 sa Samuel zúčastnil niekoľkých ďalších súťaží, na ktorých úspešne reprezentoval svoju školu i Košice. Spomenieme 2. miesto na Čo vieš o hviezdach (okresné kolo), 2. miesto na Fyziklání (kat. B) či 3. miesto na Fyzikálnej olympiáde – krajské kolo.

Spoluorganizátor simulácie na Mars

V českom mestečku Vyškov sa v decembri 2018 konala po piatykrát študentská simulovaná misia na Mars. Je posledným kolom česko-slovenskej súťaže Expedice Mars, zameranou na prírodné vedy. Ku spoluorganizátorom simulácie patril aj Samuel. „Vybrané tímy si na 101 hodín mohli otestovať podmienky, aké zažívajú astronauti na vesmírnych misiách. Pomáhal som pri zariaďovaní simulátora a pripravoval protokol meraní pre fyzikov. Priamo počas simulácie som komunikoval s posádkou, čo zahrnovalo jej udržiavanie v pracovnom tempe aj pomoc pri vzniknutých problémoch.“ Košický gymnazista prezradil, ako sa dostal medzi organizátorov: „Bol som účastníkom simulácie pred rokom. Vďaka tomu som mal skúsenosti s priebehom a vedel som, čo je možné vylepšiť. V organizátorskom zbore sa nachádzam stále a okrem pomoci na ďalšej simulácii som sa stal aj odborným lektorom fyzikov, čo zahŕňa prípravu ich zadaní počas celej súťaže Expedice Mars.“

Slovenský tím na medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky v čínskom Pekingu. Foto: súkromný archív S. Amricha

Olympiáda v Číne

Zanietenie pre vesmír a fyziku predviedol Samuel v novembri minulého roka na medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky v čínskom Pekingu. Zúčastnilo sa na nej viac ako dvesto študentov z takmer päťdesiatich krajín. Slovensko zastupoval päťčlenný tím, jeho súčasťou bol aj Samuel so spolužiakom Radovanom Lascsákom. „Začínali sme teoretickým kolom, obsahovalo jedenásť úloh. Boli rozdelené do troch úrovní podľa obťažnosti. Na vyriešenie sme mali päť hodín, pomôcť sme si mohli maximálne kalkulačkou. Druhý súťažný deň obsahoval test z dátovej analýzy. Dostali sme tabuľku dát, ktoré sme museli spracovať do grafu a vyčítať z nich dôležité informácie. Všetko bez použitia počítača. Posledná časť olympiády pozostávala z praktického pozorovania. Reálne nebolo možné z dôvodu smogu v Číne, preto sme dostali mapu nočnej oblohy. Nebola úplná, chýbalo na nej päť hviezd. Našou úlohou bolo zistiť, ktoré to sú a umiestniť ich na správnu pozíciu. Zároveň sme dostali niekoľko ďalších príkladov, zameraných na pozorovaciu astronómiu. V závere sme pomocou teleskopov pozorovali LED displeje, umiestnené asi v päťdesiatmetrovej vzdialenosti.“ Úlohou účastníkov bolo prečítať slová, ktoré zobrazovali. Samozrejme, nesmeli zabúdať na to, že obraz bol zrkadlovo prevrátený. Samuel získal na medzinárodnej olympiáde  v Číne čestné uznanie Honorable mention. Udeľuje sa tým, ktorí získali min. 50 % z počtu bodov najlepšieho súťažiaceho v danom roku. Košický gymnazista získal 60 %.

Andromeda. Foto: súkromný archív S. Amricha

 

Astrofotograf

Keďže Samuela čakajú v máji maturitné skúšky, prezradil svoje ďalšie študijné plány: „Mojím cieľom je študovať fyziku so zameraním na astronómiu alebo kvantovú fyziku na Karlovej univerzite. Po štúdiu a získaných skúsenostiach sa chcem určite vrátiť na Slovensko. Podľa mňa má naša krajina silný ľudský potenciál.“ Na záver prezradíme, že Samuel sa venuje astrofotografovaniu, teda foteniu nočnej oblohy, planét a hmlovín. Popri riešení fyzikálnych úloh rád počúva aj vážnu hudbu. 

Samuel Amrich je vo štvrtom ročníku, v triede s rozšíreným vyučovaním matematiky, na Gymnáziu Poštová 9.

 

Eva Barnišinová

 

Popis foto:

 

Student3: 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoluorganizuje simulácie na Mars

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems