Pýcha Spiša – najvyššia kostolná veža na Slovensku

| Kultúra, Zaujímavosti | 5. 4. 2019

Ak si chcete urobiť pekný výlet a pritom si poriadne dať „do tela”, nemusíte zdolávať vysoké kopce. Stačí vystúpiť po 155 schodoch na najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.

Foto: autorka

Najvýraznejšou dominantou Spišskej Novej Vsi je bezpochyby veža rímskokatolíckeho Kostola Nanebovzatia Panny Márie, ktorá je vysoká až 87 metrov. Vďaka výške ju Spišiaci zaradili na prvé miesto medzi sedem divov mesta a od roku 2008 je dokonca zapísaná v Knihe slovenských rekordov.

Dominanta Spiša

Pôvodná baroková veža vyhorela v roku 1849 počas revolúcie v Rakúsko-Uhorsku, keď pri Spišskej Novej Vsi došlo k stretu medzi maďarskými vojskami a cisárskymi Habsburgovcami. V rokoch 1892 až 1894 bola veža zrekonštruovaná v neogotickom štýle podľa plánov  budapeštianskeho architekta Imricha Steindla. V čase svojho dokončenia na konci 19. storočia bola jednou z najvyšších budov v Uhorsku. Ak vystúpite na poschodie so štyrmi vyhliadkovými balkónmi, otvorí sa pred vami nádherný výhľad na všetky svetové strany. Pri prajnom počasí uvidíte nielen celé mesto s najdlhším šošovkovitým námestím v strednej Európe, ale aj Slovenský raj a Vysoké Tatry.

Foto: autorka

Šľepí Spišiaci

Spišiakom už v minulosti prischol prívlastok „šľepí”. Medzi miestnymi koluje príbeh o tom, že šľepí domáci nedovideli na horné ciferníky, a preto museli na vežu pridať ďalšie hodiny o trochu nižšie. Preto má vraj až sedem ciferníkov. Iná historka hovorí o tom, že dolné hodiny sú pre domácich a horné pre návštevníkov, aby už z diaľky videli, či idú včas. Zaujímavosťou je, že v súčasnosti ovláda všetky ciferníky jeden hodinový stroj, ktorý tam bol prevezený v polovici 20. storočia z Moravy. V minulosti boli hodinové stroje dva, museli sa ručne naťahovať a staral sa o ne hodinár. Viete si predstaviť, akú musel mať kondičku, keď si každý deň vybehol na najvyššiu slovenskú vežu?

Zvonica

V kostolnej veži sa nachádza aj najvyššie položená zvonica na Slovensku, v ktorej nájdete päť zvonov. Najväčší Urban odbíja každú hodinu. Concordia odbíja štvrte a oproti visia nad sebou Peter a Medián. Tie sa využívajú pri bohoslužbách. Najstarší a zároveň najmenší zvon sa ukrýva vzadu vo výklenku veže. Naši starí rodičia ho nazývali Šmertny zvon alebo Umieračik. Bol odliaty v 15. storočí v dielni Majstra Konráda, ktorý preslávil Spišskú Novú Ves založením jednej z najvýznamnejších zvonolejární na Slovensku.

Foto: Milan Barlog

Prístup

Vežu nemusíte hľadať dlho, viditeľná je už z veľkej diaľky. Ak ju chcete navštíviť, stačí vstúpiť do centra mesta. Výstupy zabezpečuje Turistické informačné stredisko v Spišskej Novej Vsi, ktoré sa nachádza hneď oproti na Letnej ulici.

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pýcha Spiša – najvyššia kostolná veža na Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems