Poverové predstavy Slovanov

| Zaujímavosti | 24. 4. 2019

V minulosti si ľudia nevedeli vysvetliť javy, s ktorými prichádzali v bežnom živote do kontaktu. To otvorilo brány ich fantázii a vysvetlenia začali hľadať v prírode.

 

Pred príchodom kresťanstva bola na našom území rozvinutá viera v duchovné a magické sily. Ľudia verili, že duša po smrti nezanikne, ale naďalej putuje svetom a človeku je buď naklonená, alebo mu chce uškodiť. Táto viera sa nazýva manizmus (uctievanie mŕtvych). Ľudia tiež boli presvedčení, že všetko živé okolo má dušu, svojho duchovného dvojníka (animizmus).

Foto: Autorka maľby: Sophie Gengembre Anderson (1823 – 1903).

Vampíry, rusalky aj černokňažníci

Medzi Slovanmi sa rozvinuli aj predstavy o poverových bytostiach ako strigy, strigôni, bosorky a čarodejnice. Človeka mohli začarovať a spôsobiť mu rôzne problémy, úrazy až smrť. Rozlišovali sa aj tzv. revenanti (zaraďujeme medzi nich aj vampírov). Boli to mŕtvi, ktorých duše nesprávnym pochovaním alebo smrťou ostali medzi živými a mohli im spôsobiť problémy. Ľudia verili, že mohli ohlasovať smrť či sa živiť krvou ľudských obetí. Nebezpečné boli aj víly, rusalky a vodné ženy. Stávali sa nimi dievčatá, ktoré umreli pred svadbou. Spevom lákali mužov k tancu – chceli z nich vytancovať dušu, ale nebezpečné boli aj pre tehotné ženy (mohli ich uniesť). Pod vodou žil vodník a v hrnčekoch držal duše utopených. Rozšírené boli aj predstavy o čertoch, svoju moc prepožičiavali strigám, strigôňom, ale aj smrteľníkom, ak im za to sľúbili dušu. V prírode žil černokňažník, živil sa mliekom od čiernej kravy alebo kozy. Jazdil na drakovi, premenenom z hada, ktorého sedem rokov žiaden človek nevidel. Na miestach, kadiaľ prechádzal a šľahal bičom, vznikali blesky a už tam nič nevyrástlo.

 

Okrem spomínaných bolo na našom území mnoho ďalších predstáv, vychádzajúcich z kultu predkov a duší. Niektoré pretrvávajú dodnes, napr. počarovanie, tzv. „z očí“. Mnoho z duchovnej kultúry Slovanov sa zachovalo aj prostredníctvom ľudových rozprávok.

 

Text: Zdenka Bencúrová, CEREHIS


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Poverové predstavy Slovanov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems