Folklór – to sú ľudia

| Editoriál | 17. 4. 2019

Pri rozhovore s trojicou choreografov Vladom Michalkom, Štefanom Štecom a Petrom Vajdom padla otázka, čo považujú za folklór. Odpovede boli rôzne: štýl a spôsob života (stále moderný a živý), naša identita (ktorú občas potláčame), každodenný život i trend, ktorý ostáva. Cestou vo vlaku som sa zamyslela – ja dievča z dediny – čo znamená folklór pre mňa.

Akokoľvek som napínala svoje mozgové bunky, vždy mi v myšlienkach „zasvietilo“ jediné slovíčko – ľudia. Pre mňa je folklór spoločenstvo ľudí. Folklór je starenka s pestrofarebnou chustkou na hlave, širokou nariasenou sukňou a vyšívanou zásterou, ako stojí pri peci a pečie na nej zemiakové lokše, alebo ako s rozvalkou pripravuje cesto na pirohy. Či rukami miesi kvások na makovníky a orechovníky. Folklór je starček s kalapom na hlave, lajblíkom s kožušinkou a s drevenou paličkou v ruke, ako sa prechádza po lese či poli, pomrví v mozoľnatej ruke hlinu, pohladká trávu a vyženie kravy na pašu.

Folklór, to sú rozhovory so starými rodičmi, jedinečné chvíle, kedy odkrývam históriu našej rodiny, dedinky i kraja. Kedy zistím, že po múku sa chodilo do 20 km vzdialeného mesta na vozoch, že svadby boli aj v pondelok a v jednom dome bývali i tri nevesty. A že aj keď rodiny boli chudobné, lebo chlapi boli na vojne či odišli do Ameriky, vždy si navzájom pomáhali. „Tí, čo mali málo, vedeli sa uskromniť. Tí, čo mali veľa, vedeli sa rozdeliť,“ vravieva moja babka.

Folklór, to sú spoločné stretnutia. Toto asi najviac závidím, keď s babkou spomíname na jej detstvo a mladosť. „Nikdy nikto nebol sám, vždy sme sa všetci rozprávali, smiali, tancovali. Po večeroch, keď nebolo roboty, tak nebol deň, aby sme nemali návštevu.“ A keď sa opýtam, čo sa jej na dnešnej dobe nepáči, povie: „Ľudia sa málo stretávajú a závidia si. Majú veľa a chcú ešte viac, aj keď to nepotrebujú. My sme nemali mobily ani počítače, a predsa sme vedeli o našich životoch. A keď sme sa pohádali, tak sme sa vždy do večera udobrili. Nikdy sme nešli spať rozhnevaní.“

Folklór je tak krásny.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Folklór – to sú ľudia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems