Cviky pre posilnenie očných svalov

| Zaujímavosti | 24. 4. 2019

Tak, ako posilňujeme svalstvo na rukách či nohách, dôležité je precvičovať aj okohybné svaly. Odporúčame to denne najmä vtedy, ak trávite mnoho času pri monitore alebo televízore. Oslabené očné svaly spôsobujú únavu, bolesti očí či hlavy. Výhodou je, že cvičiť môžete kdekoľvek – v práci, škole, doma či vonku.

Foto: Ultimuv Košice

Pred cvičením

Ak budete pri cvičení používať didaktickú pomôcku (napr. pero, prst), je dôležité, aby daný predmet nebol umiestnený príliš blízko tváre (min. 30 – 40 cm). Cvičiť by ste mali 2 – 3-krát denne. Hlava ostáva na mieste, hýbete len očami. Pozor si dávajte aj na to, aby ste nešli za hranicu svojho zorného poľa, čo by spôsobilo veľké napätie svalu.

Foto: Ultimuv Košice

Opisujte geometrické tvary

Pomôcku umiestnite pred seba do spomínanej vzdialenosti a pomaly ňou hýbte. Začnite smermi, ktoré sú pre telo prirodzené – hore, dole, vľavo a vpravo, akoby ste pomôckou nakreslili vo vzduchu kríž. Následne opisovaný tvar zmeňte na písmeno X. Očami hýbte v diagonálach – vpravo hore, vľavo dole, vľavo hore, vpravo dole. Keď precvičíte týchto základných 8 smerov, skombinujte ich do zložitejšieho tvaru, akým je, napríklad, ležiaca osmička.

Foto: Ultimuv Košice

Pri zabiehaní očí

Cvičenie očí by malo byť nutnosťou aj pri deťoch, ktorým zabiehavajú oči, t. j. škúlia (strabizmus) alebo im jedno oko zabieha do strany. Ide totiž o poruchu na svalovom aparáte (k príčinám patrí uvoľnenejší či skrátenejší sval). Platí to aj pre dospelých, a to najmä pri pooperačných stavoch. Tým, že okohybnými svalmi cvičíte, dochádza k ich prekrveniu, a tak sa dostávajú „do normy“.  Dodáme, že pravidelné cvičenie pri škúlení nevyrieši zrakové problémy ako krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Prispieva k učeniu očných svalov spolupracovať, teda hýbať sa naraz, aby sa škúlenie minimalizovalo.

Foto: Ultimuv Košice


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Cviky pre posilnenie očných svalov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems