Adamcove dni budú venované detským a mládežníckym zborom

| K13 a VÝMENNÍKY | 24. 4. 2019

Vojtech Adamec patrí medzi významné slovenské dirigentské osobnosti. Už niekoľko rokov sa na jeho počesť organizujú v Košiciach slávnosti zborového spevu. Tentokrát na nich vystúpia štyri detské a mládežnícke hudobné telesá.   

 

Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca sa v Košiciach po prvýkrát uskutočnili v roku 1983. Organizovali sa nepravidelne a mali viacero prestávok. Od roku 2015 sa konajú pod názvom Adamcove dni ako pocta a pripomenutie odkazu jedného z prvých vyštudovaných dirigentov na Slovensku. Vojtech Adamec (1926 – 1973) pracoval ako zbormajster speváckeho zboru SĽUK i Československého rozhlasu. Významnou mierou sa zaslúžil o rozvoj slovenského zborového spevu. Komponoval skladby pre rozhlas, televíziu a divadlá. Pôsobil aj ako profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Zbor: Košický detský spevácky zbor. Foto: K13 – Košické kultúrne centrá

Hudobný koncert na počesť Vojtecha Adamca sa uskutoční 4. mája o 17:00 v Kunsthalle/Hale umenia. Bude venovaný detským a mládežníckym zborom. Pozvanie prijali Detský spevácky zbor anjelov z Košíc, Detský spevácky zbor Lienka z Humenného, Komorný zbor Young Voices z Humenného aj Košický detský a mládežnícky spevácky zbor. Vstup je voľný.

Košický detský spevácky zbor vznikol v roku 1975 v bývalom Dome kultúry VSŽ. Od roku 2005 pôsobí pri Súkromnej základnej umeleckej škole na Starozagorskej ulici pod názvom Mladé hlasy. Našu krajinu reprezentoval v Belgicku, Holandsku, Česku, Poľsku, Slovinsku, Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Srbsku, Bulharsku, Rakúsku, Taliansku, Mexiku a vo Švajčiarsku. Zbor dvakrát získal cenu Cum laude na európskej súťaži v Neerpelte v Belgicku. Vydal sedem CD a audiokazetu Pre Vás spieva KDSZ. Jeho repertoár tvorí ľudová, romantická, muzikálová, vianočná a sakrálna hudba, skladby klasikov, evergreeny, černošské spirituály aj súčasná slovenská a svetová zborová tvorba. Zbor založil Ľubomír Varínsky s manželkou Oľgou, ktorá ho dodnes vedie.

 

Zbor: Detský spevácky zbor Lienka. Foto: archív zboru

 

Detský spevácky zbor Lienka funguje v Základnej umeleckej škole Múza v Humennom od roku 2006. Svoju činnosť začal o. i. aj z dôvodu, že nie všetci speváci či hudobníci sa v začiatkoch štúdia vedia popasovať s trémou a vystupovať ako sólisti. V súčasnosti má okolo štyridsať členov. V jeho repertoári nájdeme ľudovky, polyfónnu hudbu, spirituály aj súčasné moderné piesne. „Lienky“ nahrali dve CD – Spievame s Múzou a Jano v Múze, Múza v Janovi, ktoré obsahuje štrnásť piesní humenského rodáka Jána Hrubovčáka. Od začiatku vedie zbor Zuzana Dirbáková. Vystupoval na jednom pódiu so známymi spevákmi, napríklad Petrom Cmorikom, Máriou Čírovou, Robom Opatovským či Mirkou Partlovou.

 

Zbor: Komorný spevácky zbor Young Voices. Foto: archív zboru

 

Komorný spevácky zbor Young Voices sa vyprofiloval pri Detskom speváckom zbore Lienka. Má okolo desať členov a jeho repertoár tvoria najmä upravené ľudové piesne, skladby súčasných autorov i zo známych muzikálov. Spolupracoval s Vladom Železňákom (moderoval televíznu detskú spevácku súťaž Hviezdička) a nahral s ním pieseň a videoklip Berte nás vážne.

 

Zbor: Detský spevácky zbor anjelov. Foto: archív zboru

 

Detský spevácky zbor anjelov pri ZŠ Abovskej 36 v Košiciach vznikol v roku 2002. Tvoria ho žiaci prvého až deviateho ročníka. Ich hudobný repertoár, zameraný najmä na zborovú tvorbu slovenských autorov, je obohatený aj o úpravy ľudových či súčasných piesní. Zbor sa pravidelne zúčastňuje na rôznych speváckych súťažiach, na ktorých získava mnohé ocenenia. Zakladateľkou, vedúcou a dirigentkou je Gabriela Fenková.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Adamcove dni budú venované detským a mládežníckym zborom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems