O Čiapočke trochu inak

| Stĺpček | 22. 3. 2019

…a azda aj drsnejšie. Hrôzostrašnejšie. Temne. Hltavo. Geniálne spracovanie pôvodnej rozprávky sa pohráva so strachom od prvého okamihu. Vyrieknutím zlovestného rozsudku To aby som Ťa mohla lepšie zožrať skočíme vlkovi do žalúdka ešte skôr, ako knihu vôbec otvoríme. A verte mi, lepší začiatok pre zvedavé decká, milujúce dobrodružstvo korunované strachom, neexistuje. Tých pár strán budú chcieť zhltnúť rýchlejšie ako vlk Čiapočku. Zle im zaručene nebude. Skôr si vypýtajú dupľu. Teda tie moje, školské, by ma takmer roztrhali, ak by sa tak nestalo.

 

            Originalita spracovania je pre dospeláka ihneď zjavná. Odhliadnuc od hlavného zámeru, a to dvojjazyčného francúzsko-slovenského vydania, málokomu ujde jedinečnosť ilustrácií, ktoré v tomto prípade príbeh nedotvárajú, ale priam tvoria. Dômyselná kombinácia čiernej, červenej, hnedej a bielej farby deťom priam zhmotňuje atmosféru rozprávky. Účelom ilustrácií nie je iba vizualizácia príbehu. Ak si ich dôkladne popozeráte, objavíte množstvo detailov, ktorých význam sa prepája v jednotlivých rovinách deja, posúvajúc ho na ďalšiu interpretačnú úroveň. Ich odhaľovanie je pre deti úsmevným zážitkom.

 

            Ako už naznačujem autorský zámer, knižný príbeh To aby som Ťa mohla lepšie zožrať je postavený na minime textu. Ten tvorí iba základný dejový rámec, ktorý sa do určitého času vyvíja tak, ako ho poznáme. Základným pilierom zážitkového čítania sú spomínané dômyselné ilustrácie. Práve ony posúvajú rozprávkový príbeh tým smerom, akým ho povedie detská fantázia. Prečo sa v lese objavia tri prasiatka? A prečo Červenej Čiapočke nevidíme do tváre? A čo znamenajú podivuhodné obrazy pri vstupe do domu?

 

            Cieľom knihy je komunikovať. Rozprávka každým svojím detailom komunikuje s deťmi, podnecuje  ich  zvedavosť a rozvíja tvorivosť, pozýva k spoluautorstvu. Známy príbeh nadobúda nečakané kontúry a končí sa… Samozrejme, že neprezradím. Iba dodám, že napriek svojmu hrôzyplnému názvu je táto kniha naozaj „na zožratie“.

 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: O Čiapočke trochu inak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems