Budovanie susedských vzťahov pri spoločných aktivitách

| K13 a VÝMENNÍKY | 22. 3. 2019

OZ Tvorivá dielňa spolu s Výmenníkom Štítová spoja tri mestské časti do projektu SUSEDIA – tvoríme a meníme svet okolo nás a seba v ňom. Potrvá od apríla do septembra a zahŕňa rôzne aktivity. Napríklad na pomoc zvieratám z útulkov, socializáciu jednotlivcov v komunite či na zmenu prostredia, v ktorom žijete.

 

Zdroj foto: pexels.com

Obyvatelia Starého Mesta, Džungle a Šace sa môžu zapojiť do tvorivých dielní a zbierok potravín, hračiek a diek pre zvieratká z útulkov. Súčasťou bude výsadba levanduľových záhonov a byliniek pri Výmenníku Štítová. Program doplnia aj prednášky o zdravom životnom štýle, spestrení stravy bylinkami a o spolužití ľudí a zvierat v mestskom prostredí. Karin Mikulášová z OZ Tvorivá dielňa plánuje osloviť aj početnú komunitu psičkárov, a to prednáškami o výchove a socializácii psov ako domácich miláčikov.

 

Spoločne pre všetkých

Podujatia majú združovať občanov a budovať susedské vzťahy pri spoločnej práci. „V neposlednom rade chceme spríjemniť priestor, kde sa obyvatelia a návštevníci Košíc môžu stretávať a spojiť pri vytváraní spoločného diela. Aktivitami plánujeme poukázať na zdravší životný štýl, preklenúť sociálnu depriváciu (spôsobenú aj samotou a izoláciou sociálne znevýhodnených občanov či seniorov) a priepasť medzi generáciami a spolužitím viacerých etník na území mestských častí – Staré Mesto, MČ Košice-Džungľa a Košice-Šaca,“ vysvetľuje Mikulášová. Cieľom projektu je zapojiť rozmanité skupiny ľudí bez ohľadu na vek, budovať susedské vzťahy pri spoločných aktivitách, pochopiť problémy jednotlivcov v komunite, vystúpiť z anonymity a spoznávať sa navzájom. Na podujatiach čakajú na aktívnych občanov materiály a pomôcky na realizáciu zmeny okolia.

 

Presné dátumy pripravovaných podujatí zatiaľ nie sú známe. Informácie budú postupne zverejňované na Facebooku a webovej stránke Výmenníkov a OZ Tvorivá dielňa.

 

OZ Tvorivá dielňa vzniklo v roku 2011 so zámerom spájať ľudí, ktorí majú vzťah k umeniu, kreativite a tvorivému sebavyjadreniu. Zároveň zvyšujú povedomie o remeselných zručnostiach, organizujú vzdelávacie aktivity a podporujú záujem verejnosti o výtvarné techniky.

Gabriela Mišurová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Budovanie susedských vzťahov pri spoločných aktivitách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems