Tri vlakové zastávky – tri unikáty Spiša

| Cestovanie | 25. 2. 2019

Z Chraste nad Hornádom k Markušovskému hríbu alebo od najstaršieho kostola k najznámejšiemu skalnému útvaru na Slovensku.

V dnešnom tipe na výlet vám ponúkneme nenáročnú prechádzku troma malými obcami, ktorú spojíme so spoznávaním našej histórie aj krásnych prírodných úkazov. Za unikátmi totiž nemusíme chodiť ďaleko – na Spiši nájdeme, hádam v každej dedine, aspoň jeden.

 

Jeden z najstarších kostolov

Naša trasa začína v malebnej obci Chrasť nad Hornádom. Už po vystúpení z vlaku uvidíte kostolík, týčiaci sa na tzv. Farskej skale z obdobia treťohôr (bola vyhlásená za prírodnú pamiatku). O jeho pôvode sa doteraz vedú diskusie. Podľa historika Ivana Chalupeckého dokonca môže ísť o najstarší kostol na Slovensku. Jeho počiatky siahajú až do 8. – 9. storočia a takýto typ sa u nás vôbec nenachádza. Obvyklý bol vo Franskej ríši v dobe Karola Veľkého.

 

Mohutné ľadopády

Z Chraste nad Hornádom pokračujeme po červenej cykloturistickej značke okolo Hornádu. Asi po troch kilometroch západným smerom sa dostaneme k Šikľavej skale, ktorá je turistickým lákadlom najmä teraz v zimných mesiacoch. Po mohutnej vápencovej skale steká prameň a vytvára tenký vodopád s výškou približne 14 metrov a dĺžkou 25 metrov. V zimnom období zamŕza a vytvára nádherné útvary. Obľúbený je aj pre ľadolezcov.

Šikľavá skala.
Foto: Miroslava Slejzáková

K najznámejšiemu skalnému útvaru

Cesta ďalej vedie do blízkej dediny Matejovce nad Hornádom. Prejdeme cez obec na druhú stranu železničnej trate, pokračujeme po poľnej cestičke a napojíme sa na žltú značku. Po pár minútach chôdze zabočíme doprava k Hornádu, ktorý zdoláme pomocou mostíka. Čoskoro sa dostaneme k známemu hríbovitému skalnému útvaru – vraj najväčšiemu v Európe. Markušovský hríb je vysoký 8 metrov a vznikol v dôsledku nerovnomerného zvetrávania hornín. Jeho „klobúk“ má v priemere cca 3 metre. Žltá značka nás ďalej zavedie do Markušoviec, kde výlet ukončíme. Celá trasa je zdolateľná v priebehu niekoľkých hodín a vedie nenáročným terénom.

Markušovský hríb.
Foto: Miroslava Slejzáková

Tajomstvá Markušoviec

Ak vám zvýši čas do odchodu vlaku, za prehliadku určite stojí aj viacero pamiatok v Markušovciach. V obci nájdete niekoľko kúrií a kaštieľov, z ktorých najkrajší je Máriássyovsky. Za ním sa na poslednej terase francúzskeho parku rozprestiera aj nedokončený letohrádok Dardanely. V ňom je dnes expozícia klávesových hudobných nástrojov (jediná na Slovensku!). Neďaleko pri kostole sa na kopci týči ďalšia z dominánt Markušoviec, a to Markušovský hrad. Ešte pred pár rokmi bol zabudnutý a neprístupný. V súčasnosti na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce a ak budete mať šťastie, osobne vás na ňom privíta a prevedie jeho majiteľ, barón Peter Máriássy.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tri vlakové zastávky – tri unikáty Spiša

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems