Košický študent je PR manažérom hokejového klubu v Chorvátsku

| Školstvo a vzdelávanie | 4. 2. 2019

Dominik Bujňák sa zúčastnil na Modelovom európskom parlamente v Štrasburgu a stážoval v Národnej rade Slovenskej republiky. Momentálne pôsobí v hokejovom klube v Záhrebe ako manažér pre styk s verejnosťou (Media Office Assistant).

Už počas strednej školy si Dominik obľúbil angličtinu a začal sa zaujímať o Európsku úniu. Preto bolo štúdium anglického jazyka pre európske inštitúcie a ekonomiku na UPJŠ jasnou voľbou. Aktuálne je v piatom ročníku a popri univerzitných povinnostiach zvláda aj prácu PR manažéra chorvátskeho hokejového klubu KHL Medveščak Zagreb. „Pôvodne malo ísť o trojmesačnú stáž od začiatku septembra do konca novembra 2018. Keďže so mnou boli vedúci tímu spokojní, ponúkli mi možnosť ostať až do apríla tohto roka, teda do konca hokejovej sezóny rakúskej EBEL ligy. K mojim úlohám patrí spravovanie tímovej webovej stránky, Twitteru a Instagramu. Počas zápasov robím tzv. live timing, teda zaznamenávam, čo a kedy sa na ľade deje – góly, presilovky, vylúčenia… Pred a po zápasoch píšem články, robím rozhovory s hráčmi aj trénermi a usilujem sa priblížiť fanúšikom zákulisie tímu. Aj keď si to vyžaduje veľa času, je to môj sen. Mám možnosť cestovať po Rakúsku, Maďarsku, Taliansku aj Česku,“ hovorí Dominik. Aktuálne je jediným Slovákom v manažmente tímu KHL Madveščak Zagreb.

Dominik Bujňák. Foto: Tomáš Rakonczay

Španielsky minister

V apríli tohto roka sa uskutoční Model European Union v Štrasburgu. Ide o najväčšiu realistickú simuláciu činnosti Európskeho parlamentu (EP). Zúčastňuje sa na nej približne 200 mladých ľudí z celej Európy. Cieľom je priblížiť im EÚ a jej fungovanie. Dominik bude v organizačnom tíme. „Zastávam pozíciu Assistant Chairs Coordinator (asistent koordinátora účastníkov), teda vyberám ľudí, ktorí na simulácii budú predsedať rokovaniam v EP a Rade. Ako Assistant Participants Coordinator (asistent koordinátora predsedov) mám za úlohu povinnosti späté s uchádzačmi – či už ide o prípravu prihlasovacieho formulára, odpovedanie na emaily či hodnotenie zaslaných prihlášok. Pred a počas konferencie sa budem podieľať na tom, aby bol každý účastník pripravený a nenastali žiadne komplikácie.“ Dominik sa na Model European Union zúčastnil aj v minulom roku. „Vystupoval som v pozícii španielskeho ministra zdravotníctva, spotreby a sociálneho zabezpečenia a zároveň aj ako minister energií, turizmu a digitálnych záležitostí. S ostatnými účastníkmi sme diskutovali o dvoch zákonoch – súkromie dát v elektronickej komunikácii a rovnováha medzi prácou a súkromným životom. Našou úlohou bolo presadiť záujmy či už štátu, alebo strany, ktorú reprezentujeme, ale zároveň vyjednávať a prijímať kompromisy. Na konferencii sme boli piati Slováci.“

Foto: súkromný archív

Stáž v NRSR

Momentálne je Dominik v piatom ročníku a za ten čas sa zúčastnil na Erasme v Bologni, pracoval ako asistent v kancelárii, promotér či učiteľ v jazykovej škole. V minulom roku absolvoval stáž v NRSR. „Išlo vôbec o moju prvú ,blízku‘ skúsenosť s politikou. Zúčastnil som sa rokovania Národnej rady a Národného konventu. Stáž mi dala motiváciu venovať sa verejnému životu u nás doma a túžbu zmeniť ho. Jednou z mojich vízií je zatraktívniť Slovensko v očiach potenciálnych investorov. Nie preto, že je tu lacná pracovná sila, ale vhodné podnikateľské prostredie. Očakávam, že by to mohlo pomôcť k zvýšeniu platu, čo by bola motivácia pre mladých, aby neutekali z krajiny. Myslím si, že ruka v ruke na Slovensku ide infraštruktúra s nezáujmom investorov. Preto je kľúčové vybudovať dobrú sieť diaľnic a železníc. Takisto sa treba pozrieť na poplatky, ktoré musia platiť hlavne menší podnikatelia a snažiť sa ich eliminovať. Treba využiť a propagovať našu polohu v strede Európy a takisto očistiť politiku, aby sa sem investori ,nebáli‘ prísť.“

Foto: Igor Šoban/Pixsell

Dominik Bujňák (1995) študuje piaty ročník, odbor anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku na Katedre anglistiky a amerikanistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Foto: súkromný archív

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košický študent je PR manažérom hokejového klubu v Chorvátsku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems