Bez energie neexistuje umenie

| K13 a VÝMENNÍKY | 8. 2. 2019

Viac ako 25 multimediálnych slovenských, českých a poľských umelcov predstaví svoju tvorbu na kolektívnej výstave v Kunsthalle. Chcú poukázať na dynamiku, estetický potenciál a význam technologického umenia v 21. storočí.

 Výstava No Power No Art (v preklade bez energie neexistuje umenie) predstaví rôzne žánre mediálneho umenia ako interaktívny objekt a inštaláciu, video art a expandovanú fotografiu. „Približuje presahy nových médií do súčasnej maľby i grafiky, venuje sa digitálnej animácii, concept artu či game artu. Ponúkne aj umelecké projekty a koncepty v dizajne, typografii a architektúre. Výstava má tak aj širší edukatívny rozmer,“ vysvetľuje Kitta, umelec a jeden z dvojice hlavných kurátorov. „Návštevníci uvidia vyše 30 samostatných diel a umeleckých koncepcií, ktoré charakterizuje multimedialita, interaktivita, hravosť a nápaditosť,“ pozýva.

DIG – Richard Kitta & Martin Kolčak – Paradigm Square, 2018. Foto: Martin Kudla

 Mladá generácia

Zámerom kurátorského tímu výstavy (Richard Kitta a Michal Murin) je predstaviť prevažne mladú generáciu autorov, venujúcu sa súčasným formám mediálneho umenia (media artu). „Zároveň chceme návštevníkom priblížiť rôznorodé spektrum digitálneho a technologického umenia. Diela pochádzajú z dielní aktívnych umelcov, resp. absolventov a študentov viacerých slovenských a zahraničných vysokých umeleckých škôl. Okrem Fakulty umení v Košiciach, Akadémie umení v Banskej Bystrici a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave budú zastúpené aj ďalšie inštitúcie, napríklad ASP Katowice alebo Fakulta designu a umění L. Sutnara v Plzni,“ vymenováva Kitta.

MAO – Media Art Office, Kasárne/Kulturpark, Košice 2018. Foto: Dávid Kovács

Vernisáž výstavy mediálneho umenia sa uskutoční 26. februára o 17:00 v Kunsthalle. Potrvá do 14. apríla. Bližšie info nájdete na www.k13.sk.

Medzinárodný projekt No Power No Art je súčasťou série podujatí, ktoré sú od roku 2017 realizované umeleckou platformou DIG v Košiciach pod názvom Creative Playgrounds (Kreatívne ihriská). Ide o ďalšiu z výstav v rámci košickej Kunsthalle/Haly umenia, ktoré podporujú media artový segment Košíc a zviditeľňujú titul UNESCO – Creative City of Media Arts. 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bez energie neexistuje umenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems