S vôňou neba

| Stĺpček | 7. 1. 2019

Čarovné vianočné obdobie je časom, keď k nám stíšeným hlasom prehovára láskavosť. Slovami Majstra, „akoby v náhlom tichu, ktoré nastalo po chvíľkovom prerušení existenčného lomozu, pouličnej dopravy bytia, odrazu sme začuli tichučko a jemne tikať svoju ľudskú dušu. Tú dušu, na ktorú toľkokrát nebolo času, že sme naraz takmer prekvapení i zaskočení jej nežným, ale nástojčivým klopaním“. V poslednom tohtoročnom stĺpčeku s nádychom sviatočnosti a tušením nových začiatkov sa mieša vôňa neba. Štyri epištoly k ľuďom sú už totiž nesmrteľným posolstvom človeka, kráčajúceho ponad brehy času. Majster Milan Rúfus.

Mimoriadne knižné vydanie obsahuje štyri úvahy básnika, ktoré sám predniesol v Československom rozhlase na Vianoce v roku 1968. Zvukový záznam sa nezachoval, no texty sa dočkali reedície s miernou úpravou. Aj po uplynutí štyridsiatich rokov (a roku od ukončenia Rúfusovej pozemskej púte) sú jeho myšlienky aktuálne, ťaživé svojou naliehavosťou a hrejivé  úctou ku celému stvoreniu. Nevyžadujú vzdelancov a nenárokujú si na komplikované interpretácie, plné neistôt. Sú hlboké vo svojej jednoduchosti a číre úmyslom. Úvahy Hudba pod ľadom, Prosba k dospelým, Legenda o ľudskom údele a Príbeh o pravde sú prozaickou výpoveďou majstra poézie, končiac alebo začínajúc jeho bytím vo veršoch.

Mimoriadne knižné vydanie s podtitulom Na poctu Majstrovi dopĺňajú záznamy umeleckého prednesu v podaní Ladislava Chudíka a Jozefa Šimonoviča (publikácia je súčasťou edície Knihy na počúvanie). Zážitok z percepcie umocňujú mnohovýznamové grafické diela Vladimíra Gažoviča. Vďaka iniciatíve profesora Ivana Hulína tak môžu byť tohtoročné sviatky, ale i nový rok, umocnené o jedno (alebo štyri) epištoly naviac. Od človeka ľuďom. Slovami básnika:

Do koša chytáš, – z koša vytečie. // Bláznivý rybár, múdry človeče.
Vodu si lovil, sám podobal sa vode. // Vždy pred odchodom v tej troške po príchode.
Nevedel nikdy, kam to povedie. // Zem prijímala tvoje spovede.
I tvoje kliatby, keď z pluhu ako z klina // pršali iskry. Žil, nemohol si inak.
A tvoje veci ako pomníky // hovoria: bol. Bol smiešny? Veliký?

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: S vôňou neba

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems