Náhradné topánky v igelitke sú nočnou morou spoločenského správania

| Téma čísla | 28. 1. 2019

Ples je jedným z najprestížnejších spoločenských podujatí a vyžaduje si dodržiavanie istých pravidiel. Tým základným je, že partner musí byť vždy po boku partnerky, nevzďaľuje sa od nej a sprevádza ju počas celého večera. Pravá dáma nikdy nepoloží kabelku na zem, ale na stoličku za chrbát. A k fraku nepatria hodinky. To je zopár príkladov plesovej etikety. O tom, ako vyzerá v praxi, nám porozprávala Daniela Hrehová, vedúca Katedry spoločenských vied na Technickej univerzite v Košiciach.

Prečo je hlavná plesová sezóna práve počas fašiangov?
Celou históriou ľudstva sa „tiahne“ potreba zábavy na vyplnenie dlhých zimných večerov. Kedysi to boli priadky či páračky, dnes máme filmy, plesy alebo pohyb v posilňovni. Už začiatkom zimy rozptyľuje pochmúrne nálady Mikuláš, advent zasvieti v oknách svietniky, potom príde Ježiško a po určitej pauze vypuknú plesy a dedinské tancovačky. Začínajú sa veselé fašiangy. Ich ošiaľu podliehali v stredoveku všetky sociálne vrstvy, vrátane tých najvznešenejších. Aj naše prababičky si vyberali masky na maškarný ples s rovnakým cieľom, ako si šľachtičné panie i dnešné dámy volia večernú toaletu – chceli sa páčiť. Masky z mestských plesov sa väčšinou ponášali na divadelné kostýmy. A sály boli plné kráľovien – noci, zimy či kvetín. Páni sa s obľubou obliekali za Turkov či Číňanov, nechýbal harlekýn, domino ani pierot. Nemôžeme sa čudovať, že práve na fašiangy pripadla aj hlavná plesová sezóna. Plesy a bály sú dodnes spojené s tancom, trávením voľného času počas dlhých zimných večerov. Dôležitá je aj myšlienka stretávania sa.

Je nejaký rozdiel medzi plesom a bálom?

Žiadny. Pomenúvajú jedno a to isté – spoločenskú akciu s tancom, na ktorú sa posielajú pozvánky. Rozdiel je iba v pôvode slov. Slovo bál pochádza z latinského ballare (tancovať) či  z talianskeho ballo alebo ballare (tancovať), zatiaľ čo ples má pôvod v staroslovanskom slove plesc (tanečník).

Daniela Hrehová. Foto: redakcia

Prejdime na oblečenie. Ako by mali vyzerať plesové róby?

Reprezentačný ples Technickej univerzity v Košiciach, 2017. Foto: Ing. Róbert Klik

Je pravda, že muži to majú jednoduchšie. Oprášia tmavý oblek a vyberú vhodnú košeľu. Na väčšine pozvánok sa ako dress code uvádza „black tie“, čo znamená smoking, ku ktorému patrí biela košeľa so skrytými gombíkmi a lakovky. Outfit môže dopĺňať vesta alebo šerpa. Prípustný je aj formal dress alebo dark suit – čierny alebo tmavomodrý oblek bez výrazných vzorovaných materiálov, biela košeľa, slávnostná kravata, čierne kožené topánky s tenkou podrážkou a uzavretým šnurovaním. Dôležité sú dostatočne dlhé čierne ponožky. Z doplnkov je povolená vkusná spona na kravatu, manžetové gombíky, maximálne dva prstene, prípadne elegantné náramkové hodinky. Tie sú však k fraku neprípustné. Ak je na pozvánke uvedené „white tie“ – pán si musí obliecť frak. Sako sa nezapína, lebo jeho súčasťou je biela piketová vesta, biela košeľa s tvrdým golierom a s bielym motýlikom a čierne lakové šnurovacie topánky. Spoločenský odev muža pri príchode na ples uzatvára elegantný kabát alebo kožuch. Partner by sa mal tiež zaujímať, čo si oblieka jeho partnerka, aby pôsobili ako zladený pár. 
Ako sa majú „vymódiť“ ženy?
Pri dámach nie je výber oblečenia tak striktne a jasne definovaný ako u mužov, ale býva napriek tomu zložitejší. O tom, či šaty budú vyzerať krásne, alebo rušivo, rozhoduje komplex faktorov – farba, strih, zvolené doplnky… Ak má pán frak, dáma si oblečie veľkú večernú toaletu, pravé šperky a štólu (ak róba odhaľuje plecia).  Ak má muž smoking, dáma má dlhé spoločenské šaty, siahajúce minimálne po členky a vyrobené z jemných kvalitných materiálov (šifón, hodváb, satén, čipka…), s dekoltážou. Dlhé spoločenské rukavičky sa nosia k šatám bez rukávov, ponechávajú sa pri podávaní ruky, zvliekajú sa len pri konzumácii jedla. K večernej róbe patria decentné šperky alebo bižutéria. Samozrejmosťou je dokonalý účes, dlhé vlasy majú byť skôr vyčesané ako rozpustené, môže ich zdobiť čelenka či iný šperk alebo živé kvety. Reprezentačný ples si žiada dlhé šaty, avšak na menej formálny (miestny) ples môžete prísť i v šatách po kolená, ak pôsobia dostatočne slávnostne. Ich dĺžka by však mala byť minimálne po kolená. Vhodným doplnkom je kožuch, kožušinová štóla, plášť a večerná listová kabelka – nemusí byť v rovnakej farbe ako topánky alebo šaty, ale mala by ladiť s ich farbou alebo vytvárať zaujímavý kontrast. Rozmerovo má byť čo najmenšia a slúžiť má na ukrytie textilnej vreckovky, kreditnej karty, nevyhnutnej kozmetiky (rúž, púder), príp. vizitkára či mobilu. Kabelka je viditeľný doplnok, ktorý dotvára osobnosť ženy. Vyjadruje jej štýl, názory, presvedčenie. Pravá dáma ju nikdy nepoloží na zem, patrí na stoličku za jej chrbát.

Čo s kabelkou pri tanci?
Necháme ju zavesenú cez stoličku, resp. na nej. Prípadne ju zveríme netancujúcim známym. Listovú kabelku môžeme držať v ľavej ruke tak, aby pri tanci neprekážala. Drobné guľaté kabelky alebo mešce smieme pohodlne zavesiť na zápästie.

Aké sú najvhodnejšie dámske topánky na ples?
Lodičky alebo sandáliky s uzavretou špicou a otvorenou pätou. Ďalšou voľbou sú elegantné, farebne a materiálovo zladené, pásikové sandáliky. Otvorené topánky sa nosia naboso, predpokladajú však perfektnú pedikúru. V ostatných typoch topánok by mali mať ženy oblečené jemné pančuchy (bez zosilnenej päty či špičky) v pleťovej farbe.

Najvhodnejšie dámske topánky na ples sú lodičky, sandáliky s uzavretou špicou a otvorenou pätou alebo elegantné, farebne a materiálovo zladené, pásikové sandáliky. Foto: pixabay.com/Pexels

Mnohé dámy si zvyknú brať náhradnú obuv. Je to spoločensky prípustné?
Topánky v igelitke patria k nočným morám spoločenského správania. Žena má prísť na ples v elegantnej obuvi a ak je to nevyhnutné, tak náhradné topánky musia zostať diskrétne skryté, poslúžiť môže nanajvýš nejaká nenápadná taška. Nehodí sa prísť obutá v čižmách a v ruke igelitka s lodičkami. Najideálnejšou možnosťou je prezuť sa ešte v aute.

Obliekli sme sa, nasadli do auta a vyrazili „plesať“. Ako sa správať pri príchode na ples?
Nemeškajme! Na ples prichádzame v páre, muž alebo žena nikdy nesmú prísť sami. Partner otvorí partnerke dvere a ponúkne jej pravé rameno. Po príchode do budovy jej pomôže s kabátom a vyzdvihne lístky od šatne. Pred vstupom do sály je vhodné pozrieť sa do zrkadla a upraviť si prípadné nedostatky.

Ako prebieha príchod do plesovej sály?  
Na plesoch je žena spoločensky staršia ako muž. Ten má rolu ochrancu a galantného spoločníka, ktorý ju odprevadí k stolu a uvedie do spoločnosti. Prítomným spolusediacim predstaví partnerku, žena odpovedá zdvorilostnou formulkou „Teší ma“. Môže pripojiť decentný úsmev a primeraný stisk ruky. Najprv podáva ruku dáma dáme, potom dáma mužovi a napokon si podávajú ruky muži. Nasleduje usádzanie sa. Muž sa posadí tak, aby mal ženu po svojej pravici. Pochopiteľne, prisunie jej stoličku. Základným pravidlom plesovej etiky je, že partner musí byť vždy po boku partnerky, nevzďaľuje sa a sprevádza ju počas celého večera. Keď dáma vstane, zdvihne sa iba partner, ktorý sedí po jej ľavici.

Aké pravidlá spoločenského správania máme dodržiavať pri  plesovom stolovaní?
Ak večeriame pri stole, zvyčajne začína jesť vždy najváženejšia osoba pri stole – žena, najstaršia či funkčne najváženejšia. Až potom začínajú jesť ostatní. Stále ale platí, že začíname jesť vtedy, keď majú všetci spolusediaci naservírované jedlo. Počas konzumácie sa neopierame lakťami o stôl. Pri prípitku či popíjaní vína je dôležité správne držať pohár – za stopku, aby sme ho nezašpinili odtlačkami prstov a neotepľovali nápoj. Dáma si víno nikdy nedolieva sama, o pohár sa stará jedine jej partner. Keď niekomu jedlo nechutí, zdôveriť sa môžeme nanajvýš partnerovi. Z ponúknutej porcie vždy ochutnáme aspoň kúsok. Polievka sa z lyžice nesŕka, ale vlieva do úst. Chlieb ako príloha sa zásadne láme.

K večernej róbe patria decentné šperky alebo bižutéria. Nekombinujte pravé šperky s bižutériou. Foto: redakcia

Čo v prípade, ak je večera formou rautu? V jednej ruke tanier, v druhej pohár, k tomu plné ústa jedla a v tom momente sa niekto so mnou chce zvítať?

Ak máme obe ruky „zamestnané“, je absolútne nespoločenské od nás niečo také požadovať. Keď vidíme, že daná osoba nemá žiadnu ruku voľnú, tak jej našu ruku nepodáme. Iba sa pokloníme a povieme: „Uvidíme sa neskôr.“ A necháme dotyčného, aby pokojne dojedol. Ak sa večera podáva formou rautu, je vhodné, ak muž donesie žene jedlo zo studeného bufetu alebo ju k stolu s pohostením odprevadí. Chodiť s jedlom po sále je veľmi riskantné. Preto sa nenaberajú plné taniere. Úplne neprípustné  je zdvíhať zo zeme akékoľvek predmety (okrem osobných vecí) a spadnuté jedlo. Takéto nehody sa snažíme riešiť nenápadne, tak, aby si to nikto nevšimol. V žiadnom prípade na personál nepokrikujeme a na nič neukazujeme.

 

Občas sa stane, že si so spolusediacimi nemáme čo povedať. Čo robiť, keď konverzácia viazne a vzniká nepríjemné ticho?

Ideálny začiatok môže byť pochvala rób ostatných dám a tanečných zručností ich partnerov. Odporúčam témy ako jedlo, záujmy, zážitky z iných plesov, hudba, program – otvoríme tak mnoho nových dvier k rôznym príbehom. Môžeme byť prekvapení, z čoho všetkého dokáže vzniknúť príjemná konverzácia.  Chcela by som ešte upozorniť na kontrolu výrazu tváre. Mali by sme sa jemne usmievať a mať príjemný pohľad. Je dobré pozabudnúť na prácu, politiku,  súkromné problémy či ohováranie. Verte mi, tajomstvo konverzácie nespočíva len v hovorení, ale v počúvaní. Preto neskáčte do reči. Nebuďte „konverzačný narcista“. Je vhodné byť priateľský a otvorený. Nebrániť sa zoznamovaniu.

 

Neoddeliteľnou súčasťou plesu je tancovanie. Aké pravidlá by sme mali dodržiavať v tomto prípade?

Ak muž príde na ples s partnerkou, tak tancuje iba s ňou, príp. s dámami pri stole. Nie je možné, aby svoju partnerku nechal sedieť pri stole a v sále si vyzeral potenciálne „obete záujmu“. Ak ženu pozve do tanca známy od stola, tak muž je povinný ísť tancovať s jeho manželkou. Do tanca prosí muž jemným úklonom a tradičnou vetou „Smiem prosiť?“. Ak má dáma sprievod, je potrebné najprv požiadať o dovolenie jej partnera. Ak chce žena odmietnuť tanečníka, postačí s úsmevom podať: „Prepáčte, som zadaná.“ Potom už nemôže tancovať s nikým iným, len so svojím partnerom. Muž ponúkne žene rameno a vedie ju na parket.

Po skončení tanca odprevadí tanečník partnerku na miesto a za tanec sa poďakuje.
Kedy z plesu odísť?

Najvhodnejšie vtedy, keď už odišli dve tretiny hostí, nie však pred polnocou. Pokiaľ niekto musí odísť skôr (napríklad pre nevoľnosť alebo má doma malé dieťa), mal by sa všetkým pri stole ospravedlniť spolu s krátkym vysvetlením. Vždy sa treba rozlúčiť so spolusediacimi a s hostiteľmi. Pri odchode muž pomáha žene do kabáta, rovnako pri nastupovaní do taxíka, ktorý privolá. Tiež je slušné odísť v rovnakom zložení, ako na ples partneri alebo skupina zavítali.  

 

Na záver by som chcela poznamenať, že nástrahy spoločenskej etikety sú nevyčísliteľné. Nielen plesová sezóna, ale život vo všeobecnosti prináša v tejto oblasti nepomerné množstvo kombinácií, vyžadujúcich si často rýchlu orientáciu a riešenie. Vyzbrojenosť poznatkami z bontónu je vstupenkou i oprávnením prebývať v akejkoľvek situácii, pohybovať sa v akomkoľvek prostredí. Zároveň je aj elementom, ktorý umožní správať sa vhodne, kultivovane, slobodne a prirodzene.

V prípade pánskeho plesového outfitu sú dôležité dostatočne dlhé čierne ponožky, biele ponožky patria na futbalové ihrisko. Foto: redakcia

Ďakujem za rozhovor!

Daniela Hrehová odporúča vyhnúť sa týmto prešľapom: 
– muži si nikdy neodkladajú sako,
– strih a farba šiat nezodpovedá proporciám postavy,
– odhalená podprsenka a prsia v priesvitnom výstrihu,
– nekombinovať pravé šperky s bižutériou,
– na večernú toaletu či smoking sa oblieka výhradne elegantný kabát alebo kožuch. Bundy a vetrovky sú zakázané,
– ženy nenosia na ples hodinky (ani elegantné),
– každá úprava sa robí vždy iba na toalete, nie priamo pri stole,
– tanieriky so zvyškami sa neukladajú po konzumácii medzi servírovacie misy s jedlom, 
z plesu sa nič neodnáša domov – ani jedlo či kvetinová výzdoba,
– biele ponožky patria na futbalové ihrisko,
– nehody ako fľak od jedla či roztrhnuté šaty, ktoré sa nedajú nenápadne odstrániť na toalete, znamenajú odchod z plesu a nevystavovanie sa pohľadom spoločnosti,
nedať partnerke prednosť pri vstupe do sály,
žuť žuvačku či vziať padnuté jedlo zo zeme,
– hlasná výmena názorov, príp. hádky medzi partnermi,  
– nepredstaviť sa ostatným hosťom pri spoločnom stole (ktorých nepoznáme),
– mužova ruka klesá do spoločensky neprípustných miest,
– konfrontačná komunikácia na politickú, rasovú alebo náboženskú tému,
– muž, ktorý strávi takmer celý večer pri bare a holduje alkoholu,
– tancovanie na boso,
– príliš temperamentný tanec, ktorý ohrozuje ostatné páry na parkete.

Viedenský ples Opernball v budove Viedenskej štátnej opery (označovanej aj ako „najkrajšia plesová sála na svete“)  patrí k najprestížnejším spoločenským akciám v strednej Európe. Koná sa vždy posledný štvrtok pred Popolcovou stredou. Pôvodom je z Paríža, kde bol známy ako Opera Ball. Zaujal rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa, ktorý dal v roku 1877 požehnanie prvému „koncertnému soireé“. Z tohto obdobia je známa aj tradícia „predtancovávania“, čiže otváranie plesov profesionálnymi tanečníkmi. Podľa počtu uvádzacích tanečníkov sa zvykla hodnotiť úroveň plesu.

Ples v opere je najväčším podujatím, ktoré otvára plesovú sezónu na Slovensku a svoju históriu začal písať v roku 2010. Koná sa v historickej budove Slovenského národného divadla.

Daniela Hrehová radí: „Pozvánka na ples prezradí, akú bude mať úroveň. Často obsahuje nasledujúce skratky:
S.V.P. – répondez, s’il vous plaî, znamená odpovedajte, prosím. Je potrebné potvrdiť účasť, alebo neúčasť. Ak sa nezúčastníte, treba uviesť aj adekvátny dôvod. Regrets only – na pozvánku odpovedáte iba v prípade, ak sa na plese nezúčastníte. p.m. – pour memoire, pozvánka slúži ako pripomienka a netreba na ňu odpovedať. s.t. – sine tempore, príďte presne, mali by ste doraziť aspoň 15 minút pred začiatkom plesu.
c.t. – cum tempore, čas príchodu je nezáväzný, maximálne však 15 minút po vyznačenom začiatku.
Black tie/Cravate noir – vyžaduje sa smoking, teda večerný čierny alebo tmavomodrý oblek s bielou košeľou a čiernou kravatou alebo motýlikom. Dámy majú prísť oblečené v malej večernej toalete.
White tie/Tail – coat/Cravate blanche znamená siahnuť po fraku, súčasťou ktorého je biela košeľa s tvrdým golierom a s bielym motýlikom. Od dám sa očakáva veľká večerná toaleta (bezpodmienečne dlhé šaty), pravé šperky (nie bižutéria) a štóla – v prípade, ak má žena odhalené plecia.“

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Náhradné topánky v igelitke sú nočnou morou spoločenského správania

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems