Zatočený jablkový koláč

| Tipy z redakcie | 19. 11. 2018

Ak ste si v Zajtrajších novinách zvykli na ľahšie a jednoduchšie recepty, tentokrát vás prekvapíme. Konfiškujeme jablkové zásoby a trúfli sme si na zatočený jablkový koláč z kysnutého cesta.   

Potrebujeme: 0,5 kg múky, 250 ml mlieka, 20 g kvasníc, 40 g masla, 30 ml oleja, 70 g cukru, štipku soli, 1 vajíčko, mletú škoricu podľa chuti, 5 jabĺk.

Na medzivrstvu: hnedý cukor, maslo.

Postup: Najprv pripravíme kvások. Do teplého mlieka pridáme kvasnice, cukor a soľ. Premiešame a necháme dobre vykvasiť, na vrchu by sa mala vytvoriť pena z kvasníc. Kvások pridáme do preosiatej múky spolu s roztopeným maslom, vajíčkom a všetko spolu premiešame. Postupne dolievame olej a cesto miesime rukami cca 5 až 7 minút, až kým sa prestane lepiť. Ak by bolo husté, pridáme vlažné mlieko. Takto urobené cesto necháme odstáť prikryté pod utierkou približne 1,5 hodiny. Kým bude cesto „oddychovať“, nakrájame jablká na čo najmenšie kocky, dáme na panvicu s roztopeným maslom a miešame až do zmäknutia. Dochutíme škoricou a počkáme, kým vychladnú.

            Na medzivrstvu cesta je potrebná „cukrovinka“. Vyrobíme ju tak, že tuhé maslo zmiešame rukami s cukrom, kým sa nespoja dokopy a dáme do chladničky.

            Odstaté cesto medzitým rozdelíme na 8 kôpok, ktoré necháme pod fóliou približne 8 minút. Každú kôpku rozvaľkáme na kruh s priemerom približne 25 cm. Na polovicu plochy dáme cukrovinku a cesto preložíme cez seba tak, aby cukrovinka zostala medzi dvomi polovicami. Vrch opäť posypte cukrovinkou. Na oba konce cesta poukladáme jablká a zakrútime. Zatočené cestá poukladáme vedľa seba na okrúhly plech. Povrch posypeme opäť cukrovinkou. Zakryjeme fóliou a necháme stáť cca 40 minút. Pred pečením koláč potrieme vajíčkom. Pečieme 40 až 50 minút pri teplote 150 stupňov. Necháme vychladnúť a podávame.

 Dobrú chuť!

 

Gabika

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zatočený jablkový koláč

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems