Vstúpte do akvarelového sveta a vytvorte spoločný obraz priamo na vernisáži

| Umenie | 16. 11. 2018

Košická umelkyňa Viktória Žitňanová Nagyová predstaví svoje éterické maľby aj farebný rozprávkový svet. A to na výstave Akvarelovým okom vo Výmenníku Wuppertálska. Na vernisáži 19. novembra sa pokúsi vytvoriť obrovský obraz, ktorý plánuje vystaviť vo svojom ateliéri na Hlavnej ulici.

 

Viktória Žitňanová Nagyová tvorí pod umeleckým pseudonymom Blondook. Jej obľúbenou témou sú najmä ženské tváre. Rada ich kombinuje so zvieratami alebo s kvetmi, pretože tie im dodávajú príbeh. Maľuje prevažne akvarelom, niekedy však kombinuje techniky a dotvára obrazy tušom. Často sa inšpiruje klasickou detskou literatúrou, napríklad Alicou v krajine zázrakov či Malým princom, ale aj portrétnymi fotografiami. „Maľovanie je pre mňa ekvivalentom slobody. Vtedy zabúdam na čas. Sledujem len miešanie a zlievanie farieb. Milujem moment tvorenia nových obrazov. Najradšej mám, ak neplánujem výsledok. A nechám to na farbách a náhode, čo mi na papieri vyskladajú. Moje maľby spoznáte tak, že anatómiu ľudského tela zmäkčujem do naivných tvarov a obkolesujem ich záplavou farieb,“ približuje svoju tvorbu Viktória Nagyová.

Obraz s pomocou návštevníkov

Nosnou časťou výstavy Akvarelovým okom budú hravé a veselé maľby v klasických i veľkoformátových rozmeroch. „Plánujem urobiť jednu neštandardnú vec. Pozvať návštevníkov vernisáže na kolektívnu spoluprácu. Pomocou akvarelu by sme spolu maľovali na veľkoformátový obraz, ktorý by som vystavila u mňa v ateliéri. Bol by spomienkou na tento deň,“ dodáva Viktória.

 

Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. novembra vo Výmenníku Wuppertálska. Výstava potrvá do 30. novembra a bude sprístupnená počas plánovaných aktivít v priestoroch výmenníka. Ich zoznam nájdete na www.vymenniky.sk

 

 

Viktória Žitňanová Nagyová (1988) maľuje už odmalička. Vyštudovala odbor aplikovanej etiky v Prešove. K tvorbe sa vrátila v tehotenstve, kedy začala vytvárať tzv. intuitívne kresby. Pomáhali jej precítiť tehotenstvo a nadviazať kontakt s bábätkom. Istý čas viedla v Košiciach workshop intuitívnej kresby pre budúce mamičky. Jej ateliér nájdete na Hlavnej ulici 68.

Gabriela Mišurová

Foto: archív Viktórie Žitňanovej Nagyovej


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vstúpte do akvarelového sveta a vytvorte spoločný obraz priamo na vernisáži

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems