Spojenie detskej „nedokonalosti“ s „dokonalým“ mólom

| Kultúra | 28. 11. 2018

Počas tohtoročného Košice Fashion Week-u (KFW) predstavili originálne kúsky aj deti z módneho workshopu Fashion KidLab. Vyskúšali si úlohu modeliek a modelov, pracovali s tímom kaderníkov, vizážistov aj s choreografom, čím získali cennú a nevšednú skúsenosť.

 

Piaty ročník KFW sa uskutočnil od 5. do 11. novembra v Kulturparku. V predposledný deň dostali priestor aj deti, a to počas prehliadky Fashion KidLab-u. Predviedli na nej približne štyridsať modelov. Inšpirovali sa stým výročím Československa, discom, retrom, riflovinou, pani Burdou i svetovými módnymi velikánmi ako Coco Chanel. Na jednotlivých modeloch pracovali pod vedením košickej návrhárky Jany Polak niekoľko mesiacov. Výsledkom ich spoločného úsilia boli neobyčajné, zaujímavé a farebné kombinácie. „Síce nie sú určené pre praktické nosenie, ale sú výsledkom úžasného detského dôvtipu. Som rada, ak sa deti pozerajú na svet v iných súvislostiach a premieňajú bežné veci a udalosti v inšpiráciu. Dôležité je, že si samy vytvárajú hodnoty, teda tvoria. Tak sa učia používať kreativitu nielen pri práci s materiálom, ale aj v myslení. Je to veľmi oslobodzujúce,“ povedala Jana Polak a prezradila, čo jej osobne priniesla prezentácia Fashion KidLabu na KFW: „Je to netradičné spojenie detskej ,nedokonalosti‘ s ,dokonalým‘ skutočným mólom. Kontrast papierových odevov, tašiek, rozstrihaných nepotrebných džínsov a reálneho miesta profesionálnych modeliek vytvorilo práve tú inakosť, ktorá je charakteristická pre celý projekt Fashion Kidlab. Je o hľadaní hraníc medzi detskou prirodzenou a nenútenou nespútanosťou a zároveň potrebnou profesionalitou.“

Móda očami detí

Fashion KidLab je to hravý workshop, zameraný na módu. Koná sa každý utorok počas školského roka v Kulturparku. Jana Polak s malými „kolegami“ vytvára originálne kolekcie na rôzne témy – tento školský rok je to svetová móda 20. storočia, najmä osobnosti vtedajšej doby ako Coco Chanel, Christian Dior či Alexander Mc Queen. „Keďže ide predovšetkým o detskú kreativitu, nevytvárame prioritne len hotové kusy oblečenia či modelov. Často sú to odevné súčiastky v rozmanitých podobách, ktoré vznikajú s použitím rôznych techník spracovania materiálov. Tým sa stávajú variabilne kombinovateľné alebo nadobúdajú polohu akýchsi odevných artefaktov. Často si spolu vytvárame pomocné skice či kresby. Naše stretnutia sú ponímané formou zážitkovej hodnoty. Deti intuitívne a invenčne pracujú s materiálom priamo na figuríne, čím vznikne mnoho outfitov a rýchlo sa meniacich modelov,“ približuje workshopy Jana Polak.

Fashion KidLab-y prebiehajú každý utorok od 17:00 do 19:00 v pavilóne Foxtrot v Kulturparku. Sú určené pre deti od 5 rokov.

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spojenie detskej „nedokonalosti“ s „dokonalým“ mólom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems