Návrat viktoriánskeho románu?

| Stĺpček | 30. 11. 2018

Dlhé zimné večery a možno aj blížiace sa sviatky predurčili obsah nasledujúcich riadkov. Verím, že potešia všetkých literárnych labužníkov, milujúcich tajomno, prelínanie reality a predstáv,  súperenie rozumu a fantazijných preludov a tiež zápasenie vedeckého pokroku s nezmyselnými prežitkami. Anglicko, rok 1893. Do Essexu sa vracia príšera zo starých anglických povestí.  Miestni sú presvedčení o Božom treste, pastor o zbytočnej hystérii, prívrženci Darwina o ďalšom evolučnom dôkaze. Jednou z nich je aj mladá vdova Cora. Rovnako nečakane ako had vtrhne do pokojného života vidiečanov. Smrť manžela sa jej stáva vykúpením z neslobody a plnenia mužových predstáv o rodinnom živote. V Essexe nachádza rokmi odopieranú voľnosť myslenia a vhodnú pôdu pre dialóg. Pre obyvateľov sa však postupom času stáva rovnakým nebezpečenstvom ako stredoveká príšera, trestajúca ľudí za hriechy.

Autorka Sarah Perryová žne celosvetové úspechy. Literárni kritici sa predbiehajú v superlatívoch, odvolávajúc sa na vzkriesenie viktoriánskeho románu. Ako Perryová podotýka, ideológia prísnej baptistickej výchovy, ktorej sa jej dostalo, výrazne ovplyvňuje motivickú zložku románov. V štylisticky  prepracovanom diele Had z Essexu sa stretáva prívrženkyňa darwinizmu, vzdelaná Cora, s hlboko veriacim kňazom Wiliamom a jeho rodinou. Napriek ich svetonázoru, spoločenskému tlaku a sledu osobných tragédií sa z Cory a Willa nestávajú protivníci, ale vzrastá medzi nimi hlboké, až spoločensky neprípustné priateľstvo.

Sarah Perryová predstavuje 19. storočie ako moderné, ideologicky turbulentné obdobie plné kontrastov života na vidieku a v meste. Cez ústredné postavy sme svedkami prelomových operácií, feministických a charitatívnych aktivít, demolácie slumov, výstavby nových bytov, vezieme sa metrom, zasadáme na poradách zamestnaneckých odborov. Atraktívny dej je príťažlivý aj vďaka množstvu historických udalostí, na pozadí ktorých čitateľ intenzívne prežíva hlboké emócie a zložité vzťahy hlavných hrdinov.

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Návrat viktoriánskeho románu?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems