Nájdete Košice na ilustráciách Petra Pollága?

Peter Pollág

| Umenie | 13. 11. 2018

Významný slovenský maliar Peter Pollág bude mať svoju druhú samostatnú výstavu v Košiciach, a to po štyridsiatich rokoch. Na viac ako šesťdesiatich obrazoch ponúkne prehľad svojej tvorby za posledné tri desaťročia.

Peter Pollág. Foto: Richard Kučera Guzman

Tajomný názov Pollágovej výstavy Terra Incognita má vyjadriť jeden z princípov pohľadu na život. „To, že v plynutí času človek spoznáva a stretáva všetko neznáme. Nové miesta, krajiny, veci, ľudí a ich nepoznané duše. O tom je moja tvorba,“ vysvetľuje autor. V Kulturparku vystaví viac ako šesťdesiat obrazov a ilustrácií – oleje, akryly, akvarely, gvaše, kresby, ale i niekoľko zápisníkov z ciest. „Je to prehľad približne tridsiatich rokov. Diela sa vždy týkajú ľudí a ich vzťahov v rôznych kultúrach. Možno by som mohol veľkolepo povedať, že skúmam človeka v rozličných vrstvách jeho existencie. Rád porovnávam súčasníka a ľudí z minulých čias. Snažím sa, aby moje obrazy boli záznamom, nositeľom myšlienky, pocitu.“ Pollág charakterizuje svoju výstavu v Košiciach ako pohľad do minulosti vlastnej duše. „A snáď i náznak, tušenie ďalšej cesty. Možno už po nej kráčam.“ 

Chlapci z našej ulice, 2014, akryl, olej na plátne.

Najstarší vystavený obraz v Kulturparku namaľoval umelec v roku 1991. Pomenoval ho „Kto je zlý a kto je dobrý” a pochádza z jeho expozície v holandskom Heeze z roku 1993. Najmladšou maľbou bude „Majster Pavol ako diakon Karol Lev Irrgang” z roku 2017. Premiéru mala na výstave v Galérii mesta Levoča. Diela budú na výstave usporiadané chronologicky, niektoré zoradené podľa svojej duchovnej či myšlienkovej príbuznosti.

Majster Pavol ako diakon Karol Lev Irrgang, 2017, akryl, olej na plátne.

Košická „Šupka“

Keďže umelec študoval na košickej Strednej umelecko-priemyslovej škole, pri našom rozhovore si na ňu takto zaspomínal: „Veľa pozitívnych spomienok, veď stredoškolské časy sú väčšinou obdobím radosti, pekných zážitkov, huncútstiev a i malých prehier. Šupka bola mojou prvou školou v profesionálnom vzdelávaní. Až potom som sa rozbehol do sveta.“ Medzi motívmi  vystavovaných Pollágových diel sa nachádza i naše mesto. „Návštevníkom napoviem – nech hľadajú medzi ilustráciami. Košice tam nájdu. Chcem, aby si z Kulturparku odniesli pozitívnu emóciu, možno nové otázky i odpovede. Rád by som, aby výstava bola liečivou rastlinou alebo aspoň prínosom v presvedčení, že hľadať nové v ,neznámej krajine‘ sa oplatí,“ pozýva. 

Loď (triptych), 2015, akryl, olej na plátne.

Výstava Terra Incognita potrvá v Galérii Alfa od 23. novembra do 3. februára 2019. 

 

 

 

Peter Pollág (1958) pochádza z Levoče. Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, ilustrácii, sklenej a kamennej mozaike i monumentálnym realizáciám. Študoval na akadémiách v Bratislave, Perugii, Prahe, Paríži a v Madride. Zúčastnil sa na maliarskych sympóziách v Grécku, Taliansku, Holandsku a bol na tvorivých študijných pobytoch v Zimbabwe, Zambii, Číne, Izraeli, Taliansku, Grécku, Etiópii, Iráne a v parížskom Cité internationale des Arts. Je členom a v súčasnosti aj predsedom Spolku výtvarníkov Slovenska. Stál pri zrode Galérie Žltý dom Vincenta Polakoviča v Poprade a je jedným zo zakladateľov Danubiana Meulensteen Art Museum Bratislava-Čunovo. Momentálne žije a tvorí v Bratislave, na Spiši a na cestách.

 

 

 

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nájdete Košice na ilustráciách Petra Pollága?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems