Festival Iné cesty už 12 rokov motivuje k zodpovednému cestovaniu

| Cestovanie | 14. 11. 2018

Festival Iné cesty prinesie príbehy cestovateľov, fotografov, dobrovoľníkov a publicistov, ktorí pešo, na bicykli, lodi alebo stopom putovali po autentických krajinách a miestach.

Cestovanie na „vlastnú päsť“ ponúka možnosť spoznávať autentické krajiny a nefalšované zvyky ich obyvateľov. Zároveň môže predstavovať zodpovedný turizmus, ktorý nie je o vylihovaní pri hotelovom bazéne či adrenalíne, ale o hlbšom pohľade na krajiny, najmä tie chudobnejšie, ako aj o citlivom prístupe k ich kultúre a prírode. Takéto cestovanie propaguje festival s klubovou atmosférou Iné cesty. Cez príbehy dobrodruhov hľadá odpovede na otázky, ako a prečo človek cestuje a ako by mal cestovať, aby neškodil, ale, naopak, pomáhal.  

 

Domorodci v etiópskych horách so sebou bežne nosia samopal. Foto: Mikuláš Sliacky

 

15 príbehov

Festival sa uskutoční od 23. do 24. novembra v Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Dvanásty ročník sa zameria na hlbšie poznanie autentických zákutí Zeme. Pôvodné kultúry, nedotknutá príroda, život medzi domorodcami, ale aj dopady globalizácie a spôsoby, ako cestovať zodpovedne voči kultúram a prírode – o tom všetkom bude 15 nevšedných cestovateľských prednášok. Spomeňme napríklad Martina Bačkora, ktorý prinesie autentické svedectvá o expedícii na Špicbergy, Peter Holubek porozpráva o najväčšej ruskej jaskyni na rieke Lena, reportérka Jana Čajovská priblíži život utečencov v Bangladéši, Lea Petrášová predstaví svoju adrenalínovú cestu po irackom Kurdistane a Radovan a Darina Brožovskí ukážu, ako môže vyzerať nezvyčajná svadobná cesta po Južnej Amerike. Kajakársky inštruktor a sprievodca Mario Urbanec prešiel deltu Dunaja na kajaku, dobrovoľníčka Katarína Hanzelyová pomáhala ľuďom uprostred Altajského národného parku, Simona Kuciaková a Andrej Almáši putovali po Himalájach a stali sa členmi bráhmanskej rodiny. Ako sa im to podarilo? Dozviete sa na festivale. Okrem toho uvidíte fotografie Mikuláša Sliackeho z Etiópie a Daniela Szabóá z Kirgizstanu. Súčasťou programu bude aj výstava fotografií z Bangladéša s ekologickou tematikou od Martina Baláža, „etno“ občerstvenie a čajovňa, predaj kníh a dokumentárnych filmov a možnosť porozprávať sa s cestovateľmi.

 

Rohingovia, moslimovia z Mjanmarska, ktorí utiekli pred vraždením do Bangladéša. Foto: Jana Čavojská

Iné cesty organizuje Občianske združenie SOSNA v priestoroch Auly prof. Prasličku (RBOA5) Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Podrobný program a viac info o všetkých rečníkoch nájdete na inecesty.sosna.sk. Vstupné na piatok je 6 eur, na sobotu 8 eur a za oba dni zaplatíte 12 eur.

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival Iné cesty už 12 rokov motivuje k zodpovednému cestovaniu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems