Výmenník Štítová sa zmení na botanickú záhradu

| K13 a VÝMENNÍKY | 12. 10. 2018

Amatérsky maliar a vyštudovaný záhradný architekt Jiří Gregorek stvárnil na svojich obrazoch detailný svet rastlín. Vernisáž jeho výstavy s názvom To, čo mám rád sa uskutoční 22. októbra o 17:00 vo Výmenníku Štítová.

Výmenník Štítová dáva každý mesiac priestor na prezentáciu amatérskym alebo profesionálnym maliarom. Koncom októbra svoju tvorbu predstaví srdcom florista a záhradkár Jiří Gregorek. Jeho výtvarný talent sa prejavil až po odchode do dôchodku. Niekoľko rokov rozvíjal svoj koníček v kolektíve členov seniorských organizácií a Českého spolku v Košiciach. Svoje obrazy doposiaľ vystavoval iba na spoločných výstavách Inštitútu vzdelávania seniorov n. o. Košice, napríklad v Kulturparku alebo v košickom Átrium klube. „Na terajšej prvej samostatnej výstave vo Výmenníku Štítová odprezentujem môj výber z amatérskej tvorby za posledných osem až deväť rokov,“ vysvetľuje autor. Budú to predovšetkým obrazy maľované technikou akryl. Jiří siahol po téme prírody a kvetín, pretože sa im celý svoj život v Košiciach venoval.

Jiří Gregorek sa narodil 3. novembra 1940 v malebnej dedinke Špičky nad Bečvou v okrese Přerov. Po absolvovaní brnenskej univerzity, záhradníckej fakulty v Lednici na Morave, odboru záhradnej architektúry a tvorby krajiny, prišiel v roku 1963 do Košíc, aby participoval na založení Záhradníckeho a sadovníckeho podniku mesta Košice. Zároveň sa podieľal aj na založení tradície okresných, krajských, národných a celočeskoslovenských floristických súťaží vo viazaní a aranžovaní kvetín ako organizátor, hodnotiteľ aj neskôr ako miestopredseda československého Zväzu floristov. Za tieto aktivity bol zaradený do Floristickej siene slávy SR a menovaný čestným členom Svazu floristů a květinářů České republiky.

Gabriela Mišurová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenník Štítová sa zmení na botanickú záhradu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems