Mladá fotografka zachytila krásu vzácnych krojov a ich 70-ročnej majiteľky

| Zaujímavosti | 12. 10. 2018

Niekoľko desaťročí uchovávala sedemdesiatročná Mária Bojkunová v skrini hotový poklad. Viac ako šesťdesiat nádherných krojov – vlastných aj zdedených po matke. A možno by ostali v šatníku navždy. Nebyť mladej fotografky Alžbety Schnürerovej, ktorá sa rozhodla nafotiť ich a vystaviť v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach.

Smútočný kroj.

Fotografie zobrazujú smútočné, letné či zimné kroje na denné i príležitostné nosenie. Ich majiteľkou je Mária Bojkunová z Krásnej nad Hornádom. Časť pochádza z jej vlastného šatníka a mnohé zdedila po matke. O svojej zbierke krojov sa často zhovárala so známymi, až sa to dozvedela Alžbeta Schnürerová. Neváhala a rozhodla sa, že kroje nafotí a snímky vystaví. V hlavnej úlohe modelky sa predstavila sedemdesiatročná majiteľka tohto vzácneho odevu. „Bola neuveriteľne prirodzená, čo je na fotografiách vidieť. A to aj napriek tomu, že v čase fotenia mala isté zdravotné problémy. Ale nakoniec sme to zvládli za necelých päť dní,“ prezradila Alžbeta na vernisáži výstavy 60 sukieň mala 2. októbra v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Vysvetlila, že nechcela urobiť klasickú portrétnu sériu obrazov. Preto každý kroj nafotila spredu aj zozadu a fotografie neorezala. Po stranách tak uvidíte časť izby pani Márie, ktorá im slúžila ako ateliér. „Je to autentickejšie, dokumentárnejšie,“ dodala.

Slávnostný kroj do kostola.

Krása a dedičstvo
Podľa slov mladej fotografky výstava zachytáva kúsok zachovaného dedičstva našich predkov. „Uchováva časť módy minulého storočia a istým spôsobom živí úctu k slovenskému kroju. Má ukázať ženskú krásu v minulosti a poukázať na našu kultúru. Každý kroj zažil vlastný príbeh. Bol pri rôznych príležitostiach a životných obdobiach tety Majky. Spomínam si, ako mi pri fotografovaní rozprávala veľmi osobné zážitky zo svojho života, späté s danými krojmi. Občas jej pri tom vypadla aj slzička,“ zaspomínala Alžbeta. Priznala sa nám, že aj ona vlastní jeden kroj. „Zdedila som ho od krstnej mamy na pamiatku.“

Kroj na denné nosenie.

Výstava 60 sukieň mala potrvá v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach na Hlavnej 10 do 26. októbra.

Alžbeta Schnürerová (1992) pochádza z Čane a je prvou absolventkou Ateliéru fotografie na Katedre výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TUKE.

Eva Barnišinová
Foto: Alžbeta Schnürerová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mladá fotografka zachytila krásu vzácnych krojov a ich 70-ročnej majiteľky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems