Božie decko s menom po džúse

| Literatúra, Stĺpček | 26. 10. 2018

Bohu vďaka za Vandu Rozenbergovú! Ako sa ukazuje, k tomuto radostnému zvolaniu sa pridáva čoraz viac slovenských čitateľov, očarených rozprávačským štýlom autorky a jej (ne)obyčajnými námetmi. Nadšenie takmer jednohlasne zdieľa aj literárnokritická pospolitosť, o čom svedčí dvojnásobná nominácia na prestížnu cenu Anasoft litera. Charizmatická bibliografka nedávno potešila tretím titulom, ktorý podľa jej slov nie je „ani poviedka, ani román“. V každom prípade slovenský knižný trh obohatila o ďalšiu prozaickú, a v tomto prípade predovšetkým kompozičnú chuťovku, ktorá do dynamického deja vťahuje od prvých slov. A vlastne od samotného názvu. Tri smrtky sa plavia.

„Krstné meno mám po džúse, priezvisko po pápežovi,“ začína rozprávanie hlavná hrdinka príbehu, osemročná Karola. Sedem rokov žila v úbohých sociálnych podmienkach. Z tohto obdobia si odniesla zjazvenú tvár, pohryzenú potkanom, a bolestivú spomienku na umieranie dvojmesačnej sestričky. Po pol roku v detskom domove si ju napokon adoptovali rodičia, nehľadiac na farbu pleti. Áno, Karola je „Božie decko“ so všetkou spontánnou radosťou a pudovosťou, prináležiacou rómskemu dievčatku, neskôr slečne, žene, matke, šikovnej kvetinárke. Nové prostredie jej, zdá sa, pomáha prekonať traumy, hoci nikdy nebola ubedákaným dieťaťom. O krivdách a bolestiach hovorí s údernou otvorenosťou a stručnosťou, trápenia dokáže pomenovať, často s úsmevným nadhľadom a bez afektovaného martýrstva.

Okrem samotného príbehu je román príťažlivý svojou kompozičnou neusporiadanosťou. Rozprávanie osemročnej Karoly strieda rozprávanie Karoly – tridsiatničky, jedna asociácia vyvoláva druhú, rozbiehajúc novú vzťahovú epizódku, dej bez prestania graduje, postupujúc k pointe celého príbehu. Jeho detaily odhaľujú motívy konania charakterovo odlišných postáv. Tie sú vo svojej jednoduchosti i bizarnosti čarovné a pre posolstvo príbehu rovnako dôležité ako Karola.

Román Tri smrtky sa plavia je opäť jedinečným, smutno-krásnym, tragikomickým a občas i kritickým rozprávaním s grandióznou pointou na záver, ktorá ešte dlho ostáva v pamäti.

Alena Štrompová


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Božie decko s menom po džúse

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems