Bábkové divadlo premiéruje Čechovovu hru bez názvu

| Kultúra | 12. 10. 2018

Pôvodné sedemhodinové nedokončené dielo Antona Pavloviča Čechova skrátil a upravil český režisér, dramatik a pedagóg Aleš Bergman. Premiéru bude mať na scéne JORIK 26. a 28. októbra.

Ruský prozaik a autor svetoznámych divadelných hier Anton Pavlovič Čechov začal vo svojich 17 rokoch písať „Hru bez názvu“. Ovplyvnilo ho pri tom hneď niekoľko okolností. Jeho otec zbankrotoval a s rodinou ušiel z juhoruského Taganrogu do Moskvy. Anton však ostal v meste a naďalej študoval na gymnáziu, vyjednával s otcovými veriteľmi a tvoril. Hru písal niekoľko nasledujúcich rokov, no nikdy ju nedokončil. To však nezabránilo mnohým autorom po celom svete, aby sa pokúsili o jej inscenáciu, a to pod rôznymi názvami – Bezotcovština, Platonov, Darebák Platonov, Don Juan na ruský spôsob a pod. Ak by sa držali pôvodného textu v celom rozsahu, tak by predstavenie trvalo takmer sedem hodín. Skracovanie a úprava textu im však dali možnosť interpretovať ho po svojom. O to sa pokúsil aj český režisér, dramatik a pedagóg Aleš Bergman. Pre Bábkové divadlo v Košiciach napísal hru Úbohý Platonov.

Je Platonov darebák?
Premiéra hry sa uskutoční 26. a 28. októbra o 19:00 na scéne JORIK. Komorná inscenácia vyberá z Čechovovej rozmernej panoptikálnej fresky päť základných postáv ako päť vrcholov milostného päťuholníka. Základnou témou je nechcené, ale osudové donchuanstvo. Je Platonov jednoducho darebák, alebo len ďalšia z obetí zlej výchovy, pôsobenia okolia či nešťastnej zhody okolností? Kedy sa ešte môžeme na niečo vyhovárať a kedy už nám jednoducho nejde odpustiť? Kedy už nejde odpustiť premárnený talent, lenivosť, naše ubližovanie druhým? A kedy sú naše dôvody už iba obyčajné „kecy“? V hre je veľa tragiky, humoru a Čechovovej dramatickej geniality, o ktorej stvárnenie sa pokúsia herci Erika Orgován Molnárová, Kristína Medvecká Heretiková/Viktória Sedláková, Jana Štafurová, hosťujúci Michal Novodomský a Peter Creek Orgován.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bábkové divadlo premiéruje Čechovovu hru bez názvu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems