Prvou premiérou ŠDKE bude Straussov Netopier

| Kultúra, Pozvánky | 14. 9. 2018

Slávna opereta Die Fledermaus, v preklade Netopier, patrí medzi najznámejšie diela kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa ml. Na javisko Štátneho divadla Košice sa vráti po takmer dvadsiatich rokoch. Jej premiéra je naplánovaná na 5. októbra o 19:00 v Historickej budove.

Jednoduchý, ale zábavný netopierí príbeh je o pomste jedného kamaráta druhému. Dôležitú úlohu v ňom zohrá mašinéria zápletiek, zámen, nedorozumení, nezvyčajných situácií, humoru, kanadských žartíkov a krásnych melódií. A to všetko v prostredí viedenských salónov a väznice. Podľa slov Karola Kevického, riaditeľa opery ŠDKE, predstavuje Netopier ťažkú skúšku operného ansámblu. „Nielen z interpretačnej, ale i z hereckej stránky. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom, korunovaným nádhernými melódiami.“ Netopier sa po prvýkrát predstavil rakúskemu publiku 5. apríla 1874 v divadle Theater an der Wien vo Viedni. Jeho dej bol inšpirovaný nemeckou komédiou Väzenie od Rodericha Benedixa.

Po štvrtýkrát v Košiciach
Novú inscenáciu operety hudobne naštudoval český dirigent Robert Jindra, réžie sa ujal Michal Spišák, ktorého Košičania poznajú ako režiséra obľúbených činohier Tom, Dick a Harry, Remeselníci či Voľnomyšlienkar. Do ŠDKE sa Netopier vráti po dvoch desaťročiach, a to po uvedení hry v rokoch 1961, 1985 a 1999. V hlavnej úlohe Gabriela von Eisensteina sa predstavia domáci Jaroslav Dvorský a hosťujúci maďarský sólista Zsolt Vadász. Eisensteinovu manželku Rosalindu alternujú Helena Becse Szabó a Tatiana Paľovčíková. Doktora Falkeho zahrajú domáci sólisti Marián Lukáč a Marek Gurbaľ. V úlohe Princa Orlofskeho sa vystriedajú Myroslava Havryliuk a Viera Kállayová. V postave Alfréda, notára a Eisensteinovho priateľa, uvidia diváci sólistov Antona Baculíka a Maksyma Kutsenka.

Premiéra operety Netopier sa uskutoční 5. októbra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE. Cena vstupeniek je 4 – 15 eur.

Redakcia


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Prvou premiérou ŠDKE bude Straussov Netopier

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems