Za málo peňazí dostanete veľa kvalitnej rockovej hudby

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY | 17. 8. 2018

Piaty ročník košického Revival festu ponúkne zábavu a hudbu svetových idolov. V sobotu 8. septembra odznejú hity kapiel TOTO, Pantera, Metallica, Queen, Rammstein, AC/DC, Bon Jovi a Motorhead.

„Za málo peňazí dostanete veľa kvalitnej revivalovej rockovej hudby. Kapely tak vzdávajú poctu svojmu originálnemu idolu, ktorého hudbu reprodukujú,“ hovorí Libuša Říhová z K13 a spomína na predchádzajúce štyri ročníky: „Zažila som tu nesmiernu pozitívnu energiu ľudí. Fanúšikovia sa skvele zabavili a strávili niekoľko hodín s hudobnými skupinami, ktoré niektorí počúvajú už od detstva. A všetci sa cítili, akoby boli na hviezdnom originálnom koncerte.“

Osem kapiel
Rocková šou sa začne 8. septembra už o 15:00, keďže na tohtoročnom feste vystúpi až osem kapiel. „Ľudia sú hladní po rockovej revivalovej hudbe. Tak sme sa rozhodli dať priestor viacerým skupinám. Na festivale sa po prvýkrát predstavia SIX Planets, Grabstein, Trendkillers, Motӧrgang a Queenmania. Pre veľké ohlasy fanúšikov znova zahrajú TVM Tribute, AC/DC sk revival a BON JOVI revival,“ vymenováva Říhová. Ale poďme pekne po poriadku.

SIX PLANETS (15:00)
Piaty festivalový ročník otvorí humenská hudobná formácia Six Planets. Pozostáva z dlhoročných muzikantov, ktorí sa rozhodli, že budú hrať to, čo ich baví – tribute kapely TOTO. Prečo práve ich songy? „Táto skupina spojila muzikantské umenie s komerčným úspechom a jej členovia sa podieľali na mnohých zásadných dielach aj iných svetových umelcov. Na scéne sú štyridsať rokov a stále inšpirujú svojou hudobnou kondíciou mnohých muzikantov aj fanúšikov po celom svete,“ hovorí spevák a gitarista Martin Židzik.

TRENDKILLERS (16:00)
Freddy, John, Gergő a Jancsi z Trendkillers boli už ako deti „zbláznení“ do americkej groove metalovej kapely Pantera. Aj preto sa pred rokom rozhodli založiť revivalband, venovanú ich hudobnému idolu. Spevák Ján Vajda prezradil, že radi hrajú „tie beštiálne-špinavé“ gitarové riffy. „Od rozpadu Pantery ešte nevznikla formácia, ktorá by tak jednoznačne reprezentovala nezničiteľný prístup a pokoru k hudbe. Dimebag Darrel bol, je a bude patriť medzi najväčších metalových gitaristov. Sme presvedčení, že jeho prístup k hudbe inšpiruje ešte mnoho generácií – k hraniu na gitare, ale aj celkovo k životu.“

TVM Metallica tribute (17:00)
Keď hokejový obranca vymení hokejku za mikrofón. Aj takto by sa mohla začínať biografia košickej revivalovej kapely TVM Metallica tribute. Jej spevák Marcel Šterbák priznáva, že má veľký rešpekt pred formáciami, ktoré tvoria a hrajú vlastné pesničky. „Myslím si, že aj revival skupiny majú svoje miesto, keďže nie každý má to šťastie, aby sa dostal na koncert ,veľkých‘ kapiel. A preto sme tu my. Aby sme ich fantastickú hudbu v live podaní prezentovali.“

TVM Metallica tribute. Foto: Jäzva

GRABSTEIN (18:00)
„Už od prvých rokov existencie sa Rammstein stali kultovou kapelou. Charizma členov, špecifický zvuk, texty so zvláštnou atmosférou často búrajúce pomyselné hranice ešte prijateľného normálnym pohľadom, dychberúce scény, pódiová šou… považujem ich za akýchsi komiksových hrdinov rockovej scény,“ priznáva spevák kapely Grabstein Marek Gerbáč. Skupina vznikla ako „vedľajší“ projekt formácie Frame v roku 2009. Hrali covery od Kiss, Billyho Idola či Depeche Mode, dnes už iba hudbu nemeckej industrial metalovej kapely Rammstein.

Kapela Grabstein. Foto: Igor Schmidt

BON JOVI revival (19:00)
Vedeli ste, že na Slovensku máme vlastného Johna Bon Joviho? Rado Mozner zaspieva It´s my life, Always či Livin’ On A Prayer takmer na nerozoznanie od originálu, keďže obaja majú takmer identické farby hlasov. A dokonca sa na seba dosť podobajú. „Fanúšikova s ním každoročne spievajú odušu. Až máte pocit, že John je skutočne prítomný na festivale,“ priznáva Říhová z K13.

AC/DC sk revival (20:00)
Poctivý hard rock austrálskej kapely AC/DC ponúkne ich revivalová verzia. Chlapci pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. Farba hlasu speváka sa podobá originálu. A my sa už teraz tešíme na neskutočne chrapľavú Highway to hell (Diaľnicu do pekla) v podaní slovenských bratov Youngovcov.

Foto: facebook.com/AC/DC.sk

MOTÖRGANG (21 :00)
Jediný zahraničný hosť pochádza z Ostravy. Košickým fanúšikom sľubuje „Hodně poctivého rock’ n’ rollu!“ Keď v decembri 2015 zomrel Lemmy Kilmister z anglickej kapely Motӧrhead, česká formácia MOTÖRGANG sa rozhodla pre revivalband. A opäť môžete porovnávať, keďže spevák a basgitarista Pavel Lemmy Dvořák je výzorovou aj speváckou kópiou nebohého Lemmyho.

Motörgang.

QUENMANIA + Peter Pačut (22:00)
Kapela Queen má na svojom konte mnoho hitov, ktoré v minulosti bodovali v hitparádach po celom svete a mnohí z nás si ich pospevúvajú doteraz. Niektorí doma či v aute, Peter Pačut alias slovenský Freddie Mercury na koncertoch v (doteraz) 28 štátoch. „Spieval som piesne Queenu už pred rokom 1991, kedy Freddie zomrel. Priatelia mi povedali, že mám podobný hlas ako on a mám s tým niečo urobiť. Tak sa začala moja kariéra,“ spomína Pačut. Že sa známi nemýlili svedčí fakt, že Peter si v apríli prevzal cenu Vokál roka 2018 v Hard Rock Cafe v Las Vegas.

Peter Pačut. Foto: facebook.com/Queenmania

Rockové legendárne hity v podaní revival kapiel si v košickom Amfiku vypočujete 8. septembra od 15:00. Vstupné je 7 eur v predpredaji/10 eur v deň podujatia. Lístky sú v predaji v infocentre Delta na Kukučínovej 2, v pokladni Amfiteátra (utorok, štvrtok a nedeľa od 19:30) alebo online na www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Za málo peňazí dostanete veľa kvalitnej rockovej hudby

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems