Sound City Days privíta „zvukových“ umelcov zo šiestich krajín

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Umenie | 31. 8. 2018

Obľúbený medzinárodný festival zvukového a experimentálneho umenia sa po dvoch rokoch vráti do Košíc. Vystúpia slovenskí i zahraniční renomovaní umelci z Ukrajiny, Poľska, Nemecka, Rakúska aj Česka.

Festival prezentuje najmä zvukové umenie. „Soundartové diela sú nám často adresované prekvapivým spôsobom. Pretože nevyhnutne nie sú ani hudbou, hlukom, obrazom, nemým objektom, rečou alebo nejakým zvukom nájdeným v prírode. Veľakrát zahŕňajú, kombinujú a transformujú prvky všetkých z nich. Sound art vytvára zvuk v priestore a čase, reaguje na prostredie, pretvára ho a mení naše predstavy o hudbe, hluku i časopriestore,“ vysvetľuje dramaturg Sound City Days, hudobný skladateľ Peter Machajdík. Zdôrazňuje, že festival je jediným nielen na Slovensku, ale aj v širšom kontexte strednej Európy, ktorý sa špecializuje na osobitnú oblasť zvukového či sonického umenia. A to s presahmi do tanca, video artu či digitálnych technológií. „Ponúka rôznorodú prezentáciu aktuálnej scény sound artu, radio artu, noise artu, performancie a podobne.“

Intermedialistka Vendula Guhová. Foto: Adéla Bachtíková

Umelci šiestich krajín
Od 20. do 22. septembra zavítajú do Košíc renomovaní umelci ako Marek Chołoniewski, ,hybná sila‘ sound artu v Poľsku či Andrii Linik – jeden z najzaujímavejších a najtalentovanejších súčasných mediálnych umelcov, kurátorov a teoretikov na Ukrajine. „Pozvanie prijal aj Tilman Küntzel, berlínsky grafik, multimediálny umelec a vysokoškolský pedagóg i viedenská skladateľka a vydavateľka Patricia Enigl aka Irradiation. Chceme predstaviť tiež mladšiu generáciu, napríklad intermedialistku Vendulu Guhovú z Prahy, ktorá využíva konkrétne nájdené zvuky v podobe musique concrète s pohyblivým obrazom. Zaujme aj dvojica vizuálnych umelcov BIOS – Boris Sirka a Jozef Tušan. Ich živé koncerty sú charakteristické audiovizuálnym site specific live actom. Priaznivci performancie a súčasného tanca ocenia vystúpenie Petry Fornayovej s hudobníkmi Ivanom Šillerom a Ferom Királym. Priestor dostanú i poslucháči Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach,“ vymenováva Machajdík.

Marek Chołoniewski – ,hybná sila‘ soundartu v Poľsku. Foto: Klaudyna Schubert

Štvrtý ročník Sound City Days sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku od 20. do 22. septembra Bližšie informácie o programe nájdete na www.k13.sk.

Eva Barnišinová


Tags: , , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sound City Days privíta „zvukových“ umelcov zo šiestich krajín

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems