Nalakované nechty, hranolky a novinárska cena

| Deti, Stĺpček | 3. 8. 2018

Juchachá, veľká vec sa udiala! Dokonca som si kvôli tomu nalakovala na lososovo všetkých 20 nechtov po takmer trojročnej pauze. Navyše som dieťaťu kúpila za odmenu celú porciu hranoliek. (Pozrite, ako ich šťastne paše a pritom sedí na dámičku.) Zápisky prvomatky totiž získali prvé miesto v regionálnej novinárskej súťaži.

No čo vám budem hovoriť, jasné, že ma radosť oblieva. Pretože svoj prvý fejtón (o tom, ako uvariť vajce na tvrdo) som napísala ešte na základnej škole a odvtedy hľadám cesty, kde sa tomuto kekešnému žánru môžem slobodne venovať. Nejakú tú novinocenu som už v minulosti dostala, ale vždy som mala v hľadáčiku prvé miesto v kategórii beletristické žánre. Nikdy by mi nenapadlo, že ho dobyjem práve so stĺpčekmi o rodičovstve. Pritom predsedom poroty bol spisovateľ a dramatik profesor Karol Horák, odborník na lexiku a štylistiku a najmä milovník príbehov. Doteraz sa čudujem, prečo tohto láskavého pána chytili za srdce materské neologizmy a témy z „druhého brehu“. Jeho slovami moje stĺpčeky tendujú ku causerie, prekvapujú kritickou modalitou a trpkou sebairóniou na margo pozície súčasnej ženy. Svieži jazyk že vraj oslovuje nielen kategóriu mladých mamičiek. Nuž, ďakujem a idem si vyhľadať v slovníku, čo znamená causerie…

Keď sa z novinárky stane mama, na svete je nielen nová bytosť, ale aj plodná téma na písanie.
Taká je odpoveď na otázku, prečo vznikli Zápisky prvomatky. Bez najmilovanejšej Luny by tu neboli, a ja len dúfam, že keď si výstrižky z novín prečíta v puberte, nadobro svoju premotivovanú matičku neodpíše. Inšpiráciou sú mi aj storky mojich kamko-matiek, a to verte, najextrémnejšie pikantnosti si nechávam radšej pre seba. Avšak viete, na koho som nemohla prestať myslieť počas odovzdávania cien? Na svoju drahú a megaprísnu slovenčinárku, ktorá má vtedy pradávno za fejtón o vajci veľavýznamne pochválila. Každopádne, bez vás, odvážni čitatelia, by pochabé záznamy ostali v akomsi indiferentnom denníčku.

PS: Zajtrajšie noviny získali za rok 2017 až 4 novinárske ocenenia. Ej ci bisťu, chcelo by to parádny redakčný bašavel! Veď už aj lakovať nechty som sa znova priučila.

Lucia Radzová
Foto: archív LR


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nalakované nechty, hranolky a novinárska cena

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems