Na hrade sa budú variť stredoveké jedlá

| Pozvánky | 17. 8. 2018

Ak chcete zažiť a ochutnať stredovek, máme pre vás gurmánsky tip. Na Košickom hrade sa uskutoční druhý ročník Hradnej varešky. Ponúkne jedlá a recepty zo starých kroník.

„Chceme predstaviť dobovú kuchyňu a ukázať, že stredovekí ľudia nejedli iba suché placky z múky, ale aj mäsité, ovocné, sladké či slané pokrmy,“ prezrádza Ľuboš Porada, kastelán Košického hradu a vysvetľuje, v čom je Hradná vareška jedinečná: „Je to gurmánsky festival s pridanou edukačnou hodnotou. Návštevníci sa dozvedia veľa informácií o histórii stredovekých kuchýň, jedál či odevov. Teda stredovek nielen ochutnajú, ale aj uvidia a zažijú.“

Kulinárska súťaž
Hradní „kuchtíci“ budú súťažiť v štyroch disciplínach. A to sladké jedlo, jedlo chudobného stola – ktoré zasycovalo najnižšiu vrstvu, dobový recept (pripravený pokrm musia podložiť historickým záznamom) a jedna surovina – organizátor určí všetkým kuchárom plodinu, ktorú musia použiť v recepte. Variť budú zväčša členovia rôznych organizácií, prezentujúcich históriu. Minulý rok o víťazovi rozhodovali diváci. Či to tak bude aj tento rok, organizátori zatiaľ neprezradili.

Druhý ročník Hradnej varešky sa začína 1. septembra o 10:00. Vstup je voľný.

Eva Barnišinová
Foto: Ľuboš Porada


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na hrade sa budú variť stredoveké jedlá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems