Multižánrový festival Prienik spojí nebo a zem

| K13 a VÝMENNÍKY | 3. 8. 2018

Pozorovanie hviezd, koncert Universum project, čajovňa, workshopy, prednášky či hranie hier. Festival Prienik, ktorý sa uskutoční 10. a 11. augusta vo Výmenníku Važecká, ponúkne návštevníkom program a sprievodné podujatia na tému spojenia neba a zeme.

Prvý ročník Festivalu Prienik sa koná pri príležitosti padania Perzeidov. Tieto kometárne meteorické roje sú v auguste najviac viditeľné voľným okom. Návštevníci festivalu ich budú môcť pozorovať počas večerných hodín aj cez pripravený astroteleskop. Vstup na obidva dni podujatia je voľný. „Festival sa bude konať na streche, na mieste, kde sa spája ,nebo a zem‘ a kde sa spojíme i my,“ vysvetľuje Ester Šefčíková, ktorá na festivale povedie tvorivé dielne s hlinou.

Prednáška, diskusia a „vesmírny“ koncert
Perzeidy sa ľudovo nazývajú slzičky svätého Vavrinca. Aj preto sa piatkový program začne rozpravami o Perzeidoch, svätom Vavrincovi, hviezdach a mesiaci. Diskusiu povedie od 17:00 lektor Martin Varga. V rovnakom čase môžu diváci navštíviť čajovňu „Prienik“, ochutnať liečivé byliny a poradiť sa ohľadom pestovania a využívania darov Zeme. Od 19:00 zahrá kapela Universum Project, ktorá vystupovala aj počas festivalu USE THE C!TY.

V piatok aj grilujeme
Spoločné grilovanie na streche je festivalovým bonusom. Princíp spočíva v tom, že každý návštevník prinesie zásoby zo špajzy, chladničky či záhradky – domáci chlebík, koláčiky, ovocie, zeleninu, čokoľvek chutné. So svojimi zásobami sa podelí aj s ostatnými a výsledkom bude veľká koštovačka v príjemnej atmosfére. Začíname v piatok o 18:00.

Hlinená dielňa, čajovňa či hra na handpanoch
Sobotný program festivalu štartuje o 10:00. V Čajovni Wuppertálska budú pripravené produkty pochádzajúce z komunitnej záhrady Výmenníka Wuppertálska, spoločná príprava čaju a diskusia o bylinkách. Hlinené dielne s Ester Šefčíkovou sa začnú o 13:30 a ich hlavnou témou budú Štyri živly, ktoré stvorili náš svet. Ester ukáže, ako sa s nimi dá pracovať. Podujatie bude pokračovať o 16:00 hrou „dračí doupě“ a rýchlokurzom kreslenia fantasy postavičiek. Do tejto čarovnej krajiny prevedie návštevníkov „čarodejník“ Melkor. Popritom si môžu zahrať na handpanoch a večer pozorovať hviezdy.

V prípade nepriaznivého počasia sa festival presunie do Výmenníka. Pozorovanie hviezd bude možné iba za jasnej oblohy. Aktuálne informácie nájdete na facebookovej stránke Výmenníkov.

Gabriela Mišurová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Multižánrový festival Prienik spojí nebo a zem

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems