A zase tá štvorgeneračná dovolenka alebo Zápisky plné tipov

| Deti, Stĺpček | 17. 8. 2018

Sen stráviť čas s rodinou pri jazere v lesohorách sa mi splnil, pretože naša krajina ponúka jedno parádne miesto. Je tam chladnejšia klíma než na Východnom pobreží, a napriek tomu si človek nájde verejné i celkom zašité pláže. Sú tam šťavnaté lesy aj vysokánske kopce na turistiku, no lenivejším nosiacim rodičom lepšie padnú lanovky. Existujú tam služby a kopec kultúrnych stánkov. Liptov je odpoveď a nová srdcovka.

Za týždeň sme toho v zložení dieťa, rodičia, starí rodičia, prastará mama, pubertálny bratranec a pes stihli hojne. Lúčanský vodopád si vytryskuje priamo na námestí a vrelo víta aj kúpaniachtivých ľudí. Hej, normálne do hnedej vody vošla slečna na nafukovacom delfínovi.

Liptovský Ján je skvelé miesto na debužírovanie, lebo je pretkaný hotelmi a reštauráciami. Takisto na pohodlné uspanie dieťaťa v koči vďaka dlhej promenáde popri termálnej Kadi až do Jánskej doliny.

Mara – chladná kráska, moja láska! Plavba loďou, ruch na pláži, divoká búrka mi evokujú prímorskú atmosféru. Navyše, osviežujúca voda je presne ako stvorená na náš rodinný termostat. (Nie, v teplej vode sa prosto hromadne nekúpeme, brrr.)

Ubytko sme mali v Demänovskej doline, a tak sme nemohli odignorovať partizánske bunkre v oblasti Krčahovo. Priznávam, prechádzal mnou nepatričný pocit, keď som do seba pučila horalku sediac vedľa sparťanského bunkra v strmom kopci a rozmýšľala, čo za príbehy sa tu odohrali. Na druhej strane uznajte, tam, kde utekali odhodlaní partizáni, som ja vyniesla svoje spiace 11-kilové dzecko na chrbte. Zaslúžila som si!

Aj do väčších výšok sme sa vyškriabali. Hoci, asi by som mala zvoliť iné sloveso. Lebo Chopok, to bola celodenná jazda lanovkami, nula krokov, dekadentná pohoda.

Na záver padol žreb na skanzen Pribylina a.k.a – milá historická zastávka na ceste domov. Jediné, čo mi strašidelne nesedelo, boli halušky servírované v plastových tanieroch s plastovými príbormi. Akože fakt?

Dovolenku na liptovský spôsob sme si dali zatiaľ dvakrát, no šípim, že tento kraj sa stane naším každoročným „výletnískom“. Veď sme Lune ešte neukázali keltský Havránok, jaskyne, akvaparky, detské zábavné centrá či Ďumbier…

Text a foto: Lucia Radzová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: A zase tá štvorgeneračná dovolenka alebo Zápisky plné tipov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems